EnglishEnglish
 
Mariusz Lubomski - Ambiwalencja

Mariusz Lubomski - Ambiwalencja

pt., 13 stycznia 2012, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

Mariusz Lubomski  - Ambiwalencja   - nowy termin koncertu!

Występują:

Mariusz Lubomski - śpiew
Wojtek Pulcyn - kontrabas, gitara basowa
Jan Smoczyński - organy Hammonda, piano Fendera, akordeon
Robert Cichy - gitara akustyczna
Michał Bryndal - instrumenty perkusyjne

Mariusz Lubomski - ur. 1962, plastyk i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej. Tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającej z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich, pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weila-Brechta i Toma Waitsa. 

Zadebiutował w roku 1982 na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie razem z zespołem „I z Poznania i z Torunia”. Razem porwali publiczność piosenką „Impreza w klubie harcerza”. Od tej pory występowali w wielu klubach studenckich w całej Polsce. W 1985 wygrali pierwszą PaKĘ w Krakowie piosenką Rafała Bryndala „Indianie i kowboje”. Początkowe fascynacje Mariusza Lubomskiego to twórczość Toma Waitsa. W roku 1987 zaistniał solo i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Później zaśpiewał w opolskim Kabaretonie własną wersję „Undergroundu” (ze słowami Sławomira Wolskiego). Prochowiec i przykrótkie spodnie stały się swoistym stylem, do dzisiaj nieobcym ówczesnemu laureatowi Nagrody Operatorów dla Indywidualności Opolskiego Koncertu. W 1988 Lubomski miał swój recital na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (PPA). Od tamtego czasu nagrał kilka bardzo interesujących płyt i programów telewizyjnych. Zaprezentowany na XVIII PPA recital zatytułowany „Lubomski - Conte’m” bardzo się podobał publiczności, a dla wielu osób był odkryciem tego znakomitego włoskiego autora i kompozytora oraz jego piosenek.

Ambiwalencja to nowy, pierwszy od lat pełny premierowy program. Krótko mówiąc – znakomity, z odpowiednimi proporcjami liryzmu i autoironii, manifestów własnej niezależności i przymrużeniem oka, z niekłamanymi emocjami, a zarazem dystansem do siebie. Lubomski – artysta dojrzały jest w pełni przekonujący, a zarazem potrafi skupić na sobie uwagę publiczności. Potrafi tak opowiadać, w większości nieznanymi wcześniej piosenkami, że publiczność słucha go jak w natchnieniu. W jego śpiewaniu jest dziś chyba jeszcze więcej niż kiedyś melancholii i – pełnego uroku – dekadenckiego klimatu. Współtworzą je, oczywiście, świetne teksty. Słowa do większości nowych piosenek napisał Sławomir Wolski, artystyczny partner Lubomskiego sprzed lat, do kilku pozostałych – niekwestionowany mistrz słowa Jan Wołek. Wyłania się z nich, wiarygodnie przez Lubomskiego prezentowana, opowieść o mężczyźnie w średnim wieku – niekoniecznie wesoła, ale za to pełna pięknych barw. (Tomasz Janas, „Gazeta Wyborcza” - Poznań)

źródło: materiały promocyjne organizatora

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.