EnglishEnglish
 
Nina Pastori - Wyśpiewać flamenco

Nina Pastori - Wyśpiewać flamenco

śr., 7 października 2015, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

WYŚPIEWAĆ FLAMENCO, czyli Niña Pastori na Festiwalu GITARA+ Ladies

Gościem specjalnym koncertu będzie Kayah.

Niña Pastori – obecnie najpopularniejsza w Hiszpanii wokalistka flamenco wystąpi 7 października w Narodowym Forum Muzyki w ramach kobiecej edycji Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego. Niña umiejętnie łączy flamenco z elementami popu, dzięki czemu zdobywa serca szerokiej publiczności. Świadczą o tym sprzedane ponad 2 miliony płyt, 5 nominacji i 3 latynoskie nagrody Grammy. Pierwszy i jedyny w Polsce koncert Divy Flamenco zakończy „najpiękniejszą” edycję festiwalu GITARA+.  

Flamenco było jej nieuniknionym przeznaczeniem. Niña Pastori, czyli Maria Rosa García García, urodziła się w 1978 roku w San Fernando, w hiszpańskiej prowincji Kadyks. Jej matka, śpiewająca pod pseudonimem La Pastori, była wówczas słynną piosenkarką flamenco. Dlatego, kiedy Maria również zaczęła występować na scenie, zaczęła przedstawiać się jako Niña (czyli z hiszp. „dziewczynka”) Pastori. Artystka rzeczywiście zaczęła swoją karierę bardzo wcześnie, bo już w wieku 8 lat. Natomiast, kiedy ukończyła 12 rok życia, jej edukacją muzyczną zajął się Camarón de la Isla, jedna z największych andaluzyjskich legend flamenco. 

Debiutancki album Niñy Pastori Entre Dos Puertos, nagrany przez nią w wieku 18 lat, okazał się prawdziwym objawieniem i rozpoczął nową ewolucję w historii flamenco. Od tamtej pory każda z wydanych przez nią płyt, okazywała się bezprecedensowym sukcesem. Wykorzystując elementy popu, wokalistka dotarła ze swoją muzyką również do młodego pokolenia. Była regularnie nominowana do Nagród Latin Grammy, zwyciężając w kategorii Najlepszy Album Flamenco za No Hay Quinto Malo i Najlepszy Album z Żeńską Muzyką Pop za Joyas Prestadas.

W 2003 roku piosenkarka została poproszona o wykonanie Ave Maria F. Schuberta podczas ostatniej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Hiszpanii. Wtedy, w Madrycie, słuchała jej prawie milionowa rzesza pielgrzymów.

Jednak dowody swojej muzycznej wszechstronności artystka daje wraz z każdą nową płytą, które sprzedają się w milionach egzemplarzy. Ich urok polega na połączeniu czystego wokalu flamenco z nowymi muzycznymi trendami. Dzięki temu wokalistce udaje się komercjalizować gatunek, jednak bez odchodzenia od jego głównych założeń. Takie podejście zostało docenione w 2009 i 2011 roku, kiedy nagrane przez Pastori Esperando verte i La orilla de mi pelo otrzymały tytuł najlepszych albumów flamenco roku.

W 2014 roku Pastori zaskoczyła swoich fanów płytą Raiz, nagraną wraz z argentyńską piosenkarką Soledad Pastorutti oraz meksykańską wokalistką Lilią Downs, w której głosy trzech różnych kultur splatają się ze sobą we wspólnej wrażliwości muzycznej. Album zdobył kolejną w karierze Pastorii Nagrodę Latin Grammy (za Najlepszego Albumu z Muzyką Folkową) oraz, jako pierwszy w historii album flamenco, otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Grammy.

Festiwalowy koncert Niñy Pastori to jej pierwszy występ w Polsce. Ekspresyjny wokal Hiszpanki zabrzmi wtedy w nowo otwartym Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. – Nowoczesny budynek, zaprojektowany w oparciu o wierność klasycznym kanonom piękna, będzie doskonałą oprawą dla niesamowitego brzmienia Pastori – mówi Katarzyna Krzysztyniak, Dyrektor Generalny Festiwalu. 

Powód dla zorganizowania koncertu w NFM-ie jest jeszcze jeden. Olbrzymia sala będzie mogła pomieścić prawie 2 000 widzów, których spodziewają się organizatorzy. Koncert „bogini flamenco”, czyli tej, która „nie tylko flamenco śpiewa, ale flamenco stwarza”, uwieńczy kobiecą edycję Festiwalu GITARA+.

Bilety

Przedsprzedaż do 15.09.2015 r.

270 zł - bilet VIP*
150 zł - kategoria I
110 zł - kategoria II
75 zł - - kategoria III 

Przedsprzedaż od 16.09.2015 r. do 06.10.2015 r.

270 zł - bilet VIP*
175 zł - kategoria I
130 zł - kategoria II
95 zł - - kategoria III

W dniu koncertu 07.10.2015 r.

270 zł - bilet VIP*
205 zł - kategoria I
160 zł - kategoria II
120 zł - - kategoria III

* W ramach biletu VIP kupujący otrzymuje bilet na koncert Nina Pastori w strefie VIP oraz płytę Flamenko Bueno. Płyta jest wręczana przez organizatora przy wstępie na koncert.

Bilety
Sprzedaż zakończona.