EnglishEnglish
 
Preston Reed, Piotr Restek Restecki

Preston Reed, Piotr "Restek" Restecki

śr., 1 maja 2013, 21:00

sprzedaż zakończona
Opis

 

Preston Reed ponownie we Wrocławiu

 

Jeden z najlepszych fingerstyle’owców na świecie wystąpi podczas Thanks Jimi Festival. Koncert Fingerstyle Night z udziałem Prestona Reeda i Piotra Resteckiego odbędzie się 1 maja w Synagodze pod Białym Bocianem. Obu gitarzystów będzie można zobaczyć również na wrocławskim Rynku podczas próby bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. 

Od czasu swojego ostatniego występu podczas Festiwalu GITARA 2011 Preston Reed stał się jednym z najbardziej wyczekiwanych gitarzystów we Wrocławiu, jeśli nie w całej Polsce. Po prawie dwóch latach artysta ponownie wystąpi w Synagodze pod Białym Bocianem. Zagra 1 maja o godzinie 21:00 podczas Fingerstyle Night, która odbędzie się w ramach Thanks Jimi Festival. Koncert Prestona Reeda poprzedzi występ Piotra Resteckiego, polskiego mistrza fingerstyle’u. Obaj gitarzyści zagrają również na wrocławskim Rynku, biorąc udział w kolejnej próbie bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Odbędzie się ona, jak co roku, 1 maja w godzinach popołudniowych.

Preston Reed swoją przygodę z muzyką gitarową rozpoczął w Stanach Zjednoczonych od lekcji gry na gitarze klasycznej, które zresztą szybko porzucił, nie mogąc grać tak, jak chciał. Już od wczesnych młodzieńczych lat pracował nad własnym, niepowtarzalnym stylem gry. Inspirował się początkowo bluesem i folkiem, a jego pierwszymi mistrzami byli Loe Kottke i John Fahey. Zadebiutował w 1979 roku i pierwszą połowę swojej kariery spędził jako typowy, aczkolwiek spektakularny, akustyczny fingerpicker. Współpracował między innymi z perkusistą Alexem Acuñą, piosenkarką Lindą Ronstadt i z zespołem rockowym NRBQ. Decydując się na karierę solową przeprowadził się do Szkocji i skupił na rozwijaniu  swojego stylu gry, poprzez wprowadzenie nowych efektów perkusyjnych. Dzisiaj jego muzyka brzmi, jakby wykonywał ją cały zespół z kilkuosobowym składem perkusistów i gitarzystów. Wirtuozerstwo jego gry dodatkowo przemienia jego koncerty w prawdziwy muzyczny spektakl, dzięki czemu Prestona Reeda równie dobrze się słucha, co ogląda. Jest on zatem jednym z tych muzyków, których koniecznie trzeba zobaczyć na żywo. Dotychczas nagrał 15 studyjnych płyt, na których odnaleźć można utwory bluesowe, rockowe, jazzowe, a także funky i country. 

Piotr Restecki początkowo również grywał jako gitarzysta klasyczny, kształcąc się pod okiem Jerzego Pikora w Studium Gitary Klasycznej. Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich takich gitarzystów jak: Marco Tamayo (Kuba), Pavel Steidl (Czechy) czy Tomas Pering (Niemcy), jednak, podobnie jak Preston Reed, swoją grę doskonalił w znacznej mierze jako samouk. Grywał z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej, między innymi z Andrzejem Piasecznym, Krzysztofem K.A.S.Ą. Kasowskim, Braćmi Cugowskimi, a także z muzykami o międzynarodowej sławie, takimi jak: Tommy Emmanuel czy Jon Gomm. W ubiegłym roku wydał swoją drugą autorską płytę zatytułowaną „Więcej niż słowa”. 

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety:
45 zł - I strefa
35 zł - II strefa

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.