EnglishEnglish
 
Rototom Sunsplash : JUNIOR KELLY, THE WAILING SOULS, DANIEL „BAMBAATA” MARLEY, NAAMAN, LAMPADREAD SOUND SYSTEM

Rototom Sunsplash : JUNIOR KELLY, THE WAILING SOULS, DANIEL „BAMBAATA” MARLEY, NAAMAN, LAMPADREAD SOUND SYSTEM

śr., 20 kwietnia 2016, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

ROTOTOM SUNSPLASH – polska edycja w Starym Klasztorze we Wrocławiu!

Znany na całym świecie festiwal muzyki reggae ROTOTOM SUNSPLASH rusza w trasę koncertową i zawita do Polski. Europejska trasa ROTOTOM & FRIENDS rozpocznie się 20 kwietnia we Wrocławiu!

W Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze zagrają: JUNIOR KELLY, THE WAILING SOULS,  DANIEL „BAMBAATA” MARLEY, NAAMAN oraz LAMPADREAD SOUND SYSTEM.

Festiwal Rototom Sunsplash cieszy się wielką popularnością w naszym kraju. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na sierpniowy wyjazd do hiszpańskiego Benicassim aby przez 10 dni cieszyć się niepowtarzalną atmosferą, słońcem, plażami, znakomitym jedzeniem i genialnymi koncertami. Nic dziwnego, że w ogłoszonych właśnie corocznych nagrodach portalu Reggaeville, to własnie Rototom Sunsplash zdobyło główną nagrodę w kategorii „Best Festival”. 

Od kilku lat pojawiają się też coraz częściej na Rototom polskie akcenty muzyczne. Już kilka lat temu, w ramach European Reggae Contest, zagrali Vavamuffin oraz Maleo Reggae Rockers. W ubiegłym roku z kolei na scenie showcase – drugiej co do wielkości scenie festiwalu, zagrał Naaman i Habakuk & Kalokagathos feat. King Lover. 

Dlatego też wielką radość wszystkim miłośnikom reggae sprawi fakt, że Rototom Sunsplash zawita do Polski. Jeden z koncertów, na ogłoszonej właśnie promocyjnej trasie tegorocznej edycji festiwalu, odbędzie się we Wrocławiu. Jest to wielkie wyróżnienie dla polskiej publiczności, że najlepszy festiwal na kontynencie, zdecydował się na koncert w naszym kraju. Mało tego, ten event będzie pierwszym koncertem w ramach całej trasy. Później „Rototom & Friends” pojawi się m.in. w Amsterdamie, Barcelonie, Pradze, Wiedniu i innych miastach Europy. 

Głównymi bohaterami trasy będą tak znakomici artyści jak dobrze znany we Wrocławiu (chociażby z ubiegłorocznego One Love Sound Fest) Junior Kelly, do tego lekcja obowiązkowa dla wszystkich fanów reggae - prawdziwa jamajska legenda i fundament reggae – The Wailing Souls - zespół, który pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Będzie również przedstawiciel rodziny Marleyów, najstarszy syn Ziggy’ego Marleya – Daniel „Bambaata” Marley – również po raz pierwszy w naszym kraju. Polskim akcentem będzie Naaman, który po ubiegłorocznym występie na Rototom, stał się naturalnym łącznikiem między festiwalem i wrocławskim wydarzeniem. Ponadto pojawi się znakomity Lampadread Sound System. Jak zapowiadają organizatorzy możemy też spodziewać się wielu niespodziewanych gości…

JUNIOR KELLY (Jamajka)

Czołowy jamajski piewca społecznej świadomości i sprawiedliwości powraca do Polski ze swoim 10-tym albumem “Urban Poet”. Oprócz reggae płyta zawiera również dancehall, r’n’b, soul, jazz i pokazuje rozwój i dojrzałość tego artysty. Wcześniej w tym roku pojawił się jako gość Kamila Bednarka na jego najnowszym albumie „Oddycham…”.

Junior Kelly urodził się w 1969 roku jako najmłodsze z pięciorga dzieci i dorastał w Kingston. Jest częścią bardzo muzycznej rodziny – jego ojciec i dziadek grali na banjo a matka śpiewała w miejscowym kościele. Jego nieżyjący brat Jim Kelly był DJ’em i otworzył mu trochę drzwi w świecie reggae i dancehall. Po jego tragicznej śmierci Junior Kelly zdecydował się kontynuować muzyczną tradycję rodziny w swoim własnym stylu.

Zdobywał  doświadczenie zarówno w studio, jak i grając trasy i festiwale na całym świecie. Już od lat 90-tych uczestniczył w kluczowych imprezach jak jamajski Reggae Sun Splash. Potem wyjechał do USA by występować i nagrywać single. 

Wyjątkowo związany jest z Wrocławiem – tutaj miały miejsce jego koncerty w 2007,2013 oraz ostatni – na One Love Sound Fest w 2015 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=tSkuJJnKk7o 

THE WAILING SOULS (Jamajka)

Legendarna jamajska formacja dotrze do Polski po raz pierwszy i można śmiało powiedzieć, że będzie to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w 2016 roku. 

Muzyka Wailing Souls to fuzja harmonii rodem z Motown z klasycznym roots reggae a momentami wręcz dancehallem. Już przez ponad cztery dekady to absolutny szczyt jamajskiego grania.  

Grupa trzykrotnie była nominowana do nagrody Grammy, ma również na swoim koncie sporo klasycznych tunów, takich jak Firehouse Rock czy All Over The World - tytułowy utwór z płyty wydanej w 1992 roku.

The Wailing Souls kojarzony jest z kilkoma wielkimi hitami – m.in. Things and Time, Jah Jah, Old Broom i Shark Attack.

Kariera The Wailing Souls jest niczym podróż przez historię reggae. Ich nauczycielem śpiewu był Joe Higgs – ten sam, który w tajniki wokalu wprowadzał Boba Marleya i Wailersów. Pracowali też z całą armią legendarnych producentów reggae takimi jak:  Coxson Dodd ze Studio One, Henry’ „Junjo” Lawes, Channel One Studios, Delroy Wright, Lloyd „King” Jammy. 

The Wailing Souls dali się poznać masowej publiczności dzięki filmowi Disneya – Cool Runnings z 1993. Album ze ścieżką dźwiękową stał się międzynarodowym przebojem i został sprzedany w blisko pół milionie egzemplarzy na całym świecie. W soundtracku znalazły się trzy utwory Wailing Souls, w tym wielki hit „Picky Picky Head”.

Z zespołem pracowało wiele gwiazd, chociażby Sly & Robbie i The Roots Radics. 

Wailing Souls to wciąż jeden z najmocniejszych i fundamentalnych zespołów reggae. Koncertują  z powodzeniem na całym świecie i nagrywają nadal nowe piosenki, wszystko z tym samym wigorem i energią, którą mieli dekady temu śpiewając w Kingston’s Trench Town. 

https://www.youtube.com/watch?v=ENEIMUcCXx0 

DANIEL BAMBAATA MARLEY (Jamajka)

Koncert Rototom & Friends będzie miał też klasyczny akcent w postaci występu Daniela Bambaaty Marley – syna Ziggy’ego Marleya.

Trudno aby pierwsze lata życia młodego Daniela Marleya mogły wyglądać inaczej. Będąc synem Ziggyego, od zawsze większość czasu spędzał w tour busie, wspólnie z całą muzykującą rodziną, przemierzając kolejne kraje, podczas światowych tras zespołu Ziggy Marley and Melody Makers. Po raz pierwszy na scenie pojawił się właśnie podczas ich koncertu w wieku pięciu lat. Cała ta pasja do muzyki, energia sceniczna ojca, przekaz – wszystko to stało się dla młodego Daniela inspiracją na całe życie.

W początkowym okresie, Marley był najbardziej zafascynowany instrumentami perkusyjnymi. Z czasem wszedł do studia, gdzie z aspirującego muzyka zaczął produkować  swoje własnej kompozycje. Rozwijał jednocześnie swój oryginalny styl pisania i śpiewania. Z czasem przybrał sceniczny pseudonim – Daniel Bambaata aka DB.

Kilka lat temu Daniel i jego kuzyn - Jo Mersa Marley -połączyli swoje różne perspektywy muzyczne we wspólnym singlu “My Girl”. To oraz inne nagranie - „Live It Inna Fear” wyprodukował Damian Marley i wydał w będącym własnością Marleyów labelem Ghetto Youths International.  Damian wniósł element świeżości do naturalnie rozwijającego się brzemienia produkcji Daniela. W 2011 zaś roku Daniel zaśpiewał w piosence „Changes” na albumie swojego ojca zatytułowanym „Wild and Free”.

Młody Daniel Bambaata musi zmierzyć się z dziedzictwem swojego słynnego rodu. Łączy w swoich produkcjach elementy różnych styli i gatunków muzycznych. Jak powiedział w jednym z wywiadów: “To nie jest tak, że ja po prostu wzrastałem w kulturze reggae. Kiedy poszedłem do szkoły w Miami, obracałem się głównie wśród moich kolegów raperów. Jednak korzenie mojej muzyki, niezależnie czy mówimy o duchowej drodze czy jakiejkolwiek innej, jest zawsze reggae”. Aktualnie 24-letni Daniel przygotowuje w studio swój pierwszy album.

https://www.youtube.com/watch?v=iEr3BnEOn34 

NAAMAN (Polska)

Polskim akcentem na koncercie „Rototom & Friends” będzie koncert grupy Naaman, jednego z najciekawszych aktualnie zespołów na polskiej scenie.

Wdzięk, wrażliwość , talent, oryginalność , charyzma, nowoczesność, przebojowość – czy istnieje lepsza kombinacja cech, która na gruncie muzyki może ekscytować równie mocno? Prowadzeni przez charyzmatyczną, śliczną i uwodzicielską Nadię zachwycili w ubiegłe lato publiczność i organizatorów Rototom Sunsplash 2015, w wyniku czego zostali zaproszeni do udziału w cyklu „Rototom & Friends” promującym edycję 2016. Tym co charakteryzuje Naaman jest naturalna energia, radość grania i oryginalność muzyczna. A trzeba pamiętać, ze na tym festiwalu występują wyłącznie największe tuzy tego gatunku i nie jest łatwo wyróżnić się sposób ponad 200 innych koncertów, które odbywają się w czasie Rototom.

Do tej pory zespół zaznaczył swój ślad dwoma oficjalnymi płytami – „Siłą” i „TAK!”. Producentem płyty został Agim Dzejlijli – znakomity fachowiec, ale do tej pory kojarzony z muzyką elektroniczną – lider Oszibarack i Nervy, muzyk Noviki. Absolutną sensacją na europejskim rynku stał się fakt współpracy zespołu z jednym z najlepszych i najpopularniejszych wokalistów reggae na świecie – Michaelem Rosem, wokalistą zespołu Black Uhuru. Na płycie „TAK!” znalazł się utwór „What’s That”, w którym razem śpiewają Nadia i Michael. 

Naaman ma za sobą udaną przygodę w programie Must Be The Music 2013, w którym dotarł do półfinału. Zagrał ponadto na większości znaczących polskich festiwali..

Zespół jest w trakcie nagrywania nowego albumu, który pojawi się na rynku właśnie na wiosnę 2016 roku. 

https://www.youtube.com/watch?v=RsPZWRrxIkg

Bilety
Sprzedaż zakończona.