EnglishEnglish
 
Siekiera

Siekiera

czw., 7 listopada 2013, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

NOWY SPEKTAKL ŁUKASZA CZUJA, TWÓRCY KULTOWEGO SPEKTAKLU "LENINGRAD"

 SIEKIERA! 

Tańce polskie w tonacji punk!

Punkowy koncert  teatralny z wykorzystaniem utworów polskich grup punkowych, postpunkowych i rockowych z lat 80.i 90. z czterema zaskakującymi dodatkami. W programie numery zespołów: Dezerter, Siekiera, WC, Sedes, Rdza, Variete, Akurat, Honor, Kult. 


Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj
Kostiumy, przestrzeń: Elżbieta Rokita
Kierownictwo muzyczne: Aleksander Brzeziński 

 

WYSTĘPUJĄ:

Tomasz Mars (wokal) www.myspace.com/tomaszmars
Aleksander Brzeziński (klawisze, chórki)
Paweł Nawrocki (gitara elektryczna, chórki)
Marek Henryk Mars (bas, chórki)
Damian Mielec (perkusja, chórki)

Głównym wokalistą koncertu jest Tomasz Mars – krakowski artysta, który wraz z reżyserem Łukaszem Czujem i częścią zespołu tworzącego „Siekierę!” zrealizował we Wrocławiu znakomicie przyjęty i nagradzany na festiwalach – spektakl „Leningrad”. 

Tomasz Mars jest także autorem dwóch autorskich płyt „Męski Burdel” i „To ja jestem Feel’em!”.  Kierownikiem muzycznym projektu jest krakowski kompozytor i muzyk Aleksander Brzeziński – autor wielu piosenek i kompozycji ilustracyjnych do teatru. 

Tym razem proponujemy spektakl oparty na muzyce i tekstach piosenek polskich zespołów punkowych i rockowych z lat 80. i 90. Utwory Siekiery, Dezertera, WC, Sedesu, Rdzy, Honoru, Kultu, Variete, Akuratu składają się na opowieść o współczesnej Polsce, o ceremoniach zapisanych w muzyce punkowej, a także o tańcach tworzących wspólnotę. Widowisko opowiada o buncie, potrzebie wolności, o nienawiści do systemu i establishmentu oraz o ciemnych zakamarkach naszej polskiej duszy. Teksty opisują rzeczywistość, w której trwa wieczna wojna. Wojna polsko – polska, która przybiera różne oblicza. Na jej dnie jest nienawiść, gniew. Działaniom zespołu towarzyszą wizualizacje oraz działania performatywne. 

Na scenie kumulujemy energię zaczerpniętą z muzyki punkowej i rockowej – odkrywając jednocześnie zaskakująco współczesne i mocne przesłanie zawarte w tekstach. 

Gniew, anarchia, bunt – wydobyte poprzez tamtą muzykę przybierają różne oblicza – od buntu przeciw systemowi – przez nienawiść skierowaną przeciw innym, po narodowo-nazistowskie upiory polskiej siły. Wraz z opowieścią o muzyce – podróżujemy w Siekierze! przez czas – od roku 1983 – gdy w Jarocinie pojawia się na scenie zespół Siekiera, przez lata 90. – rodzący się kapitalizm, nową wolność, aż do świata współczesnego – wojny o krzyż, wojny polsko-polskiej.

"Polski punk nie umarł. Wraca, aby opisać stan naszej duszy. Naszą nienawiść. Nasze frustracje.  Nie będzie przyjemnie i miło. Polski taniec przynosi cierpienie, ale też oczyszcza nas i wyzwala.  Pogo, kujawiak, chodzony, pijany, tańczony na dworcach, w pociągach, na przystankach (...)"

"Ekipa muzyczna złożona po części z muzyków z "Leningradu" - wzmocniona przez Aleksandra Brzezińskiego i Pawła Nawrockiego buduje punkowy front walki. To nie jest odtwarzanie dawnej muzyki, to jest nasza opowieść na temat tamtych czasów. To jest punk z roku 2010". – Łukasz Czuj: http://www.czuj.pl/

Łukasz Czuj (reżyser)- rocznik 1969. Reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, wydawca. W latach 1990-96 redaktor i wydawca trzech niezależnych pism kulturalnych w Krakowie. Współtwórca i dyrektor Centrum Dramaturgii Polskiej w latach 1996-2000. Reżyser i autor scenariuszy do ponad 40 spektakli, widowisk muzycznych, teatrów plenerowych, akcji performatywnych. Reżyserował w Teatrze Rozrywki („Tango Oberiu”, „Bal u Wolanda”, „Przygoda damskiego fryzjera”), Teatrze Ludowym („Opowieści 11 katów”, „Symfoniczna wazelina 1917”), Teatrze Wybrzeże („Dwa”), Teatrze Współczesnym we Wrocławiu („Cafe Panika”), Teatrze Mniejszym i Teatrze Słowackiego („Sen pogodnego karalucha”), Teatrze Studio w Warszawie („Gombrowicz. Opereta Muerta”), Teatrze Polskim w Bielsku-Białej („Rewizor”), Teatrze Piosenki we Wrocławiu („Leningrad”). 

Twórca niezależnych widowisk muzycznych m.in. : „Królowa Nocy” i „La Dolce NRD” z Januszem Radkiem, „Pan Kazimierz”, „Noc Chasydów” i wielu innych. 

W latach 2008-2010 razem z Michałem Urbanem był głównym twórcą aranżacji plastyczno-multimedialnej wystawy stałej „Kraków czas okupacji 1939-1945” w Fabryce Schindlera w Krakowie oraz autorem filmu „Tramwaj wspomnień” z muzyką grupy Kroke prezentowanego na uroczystym otwarciu muzeum w dniu 10 czerwca 2010. 

Obecnie realizuje pełnometrażowy dokument kreacyjny „Żydowski śpiewnik wojenny” poświęcony historii kabaretów żydowskich w gettach i obozach koncentracyjnych. 

Łukasz Drewniak w „Dzienniku” o spektaklu: 

„Spektakl Czuja nie jest nostalgiczny, czterdziestolatkowie nie powinni w nim szukać wspomnień swojej buntowniczej młodości. Agresywne aranżacje kompletnie pozmieniały wiele utworów z tamtych lat, tak że trudno je poznać. Wydobyły słowa piosenek na pierwszy plan, umieściły je w nieoczekiwanym kontekście. 

W "Siekierze" ważna jest przede wszystkim muzyka. Światła jak na koncercie, projekcie wideo stylizowane na dawne teledyski Republiki, na próbę schodzi się czwórka sprawnych instrumentalistów i charyzmatyczny wokalista. Tomasz Mars gra trzydziesto-parolatka, który z pomocą muzycznych nowicjuszy próbuje reaktywować swój zespół, wlać w niego nową energię przez współpracę z młodymi. A przy okazji wytłumaczyć im, co to był i jest 

(…) 

Czuj mówi trafnie o meandrach polskiego buntu. Wie, że jest bunt słuszny i niesłuszny, mądry i głupi. W garażowej muzyce odkładały się zawsze pokłady kumulowanej pokoleniowej agresji wobec świata. Tylko że buntowanie się w latach 80. i 90. to już dwie różne bajki. W wolnej Polsce nie ma i nie było wspólnego wroga. Do buntowniczych piosenek wchodziły ekstremizm polityczny i nietolerancja. Swój protest i złość wyśpiewują teraz rasiści, narodowcy, faszyści, homofoby, lewaki i pacyfiści. Co robią starzy punkowi załoganci? Piją, poszli w biznesy, robią teatr.” 

 www.czuj.pl

PLAYLISTA UTWORÓW: 

TRADYCYJNE: Ojczyzno ma
1984: Tu nie będzie rewolucji 


WC: Masturbacja
SIEKIERA: Ja stoję, ja tańczę
SIEKIERA: Idzie wojna
SIEKIERA: Banda dzika
SIEKIERA: Wojownik
DEZERTER: Tchórze
WC: Roz – MO -wa
SIEKIERA: Pociąg anarchistów
SIEKIERA: Kierunek Atak
WC: Łazienka
BAYER FULL: Polski duch
KULT: Nie lubię już Polski
HONOR: Narodowy Socjalizm
ADAM ASTON: Srulek
RDZA: Pedały
KAZIMIERZ GRZEŚKOWIAK – Żydo-komuno–jezuito-masoneria
PARA WINO: Pijany i prawdziwy
WC: Pogoda
VARIETA: Te dni
SIEKIERA: Siekiera
AKURAT/ TUWIM: Do prostego człowieka

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety:
45zł - bilet normalny
35zł - bilet ulgowy 
Bilety
Sprzedaż zakończona.