EnglishEnglish
 
SKALPEL

SKALPEL

pt., 25 listopada 2016, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Skalpel zagra we Wrocławiu!

25 listopada legendarny duet Skalpel zagra we wrocławskim klubie Stary Klasztor specjalny koncert! 

Giganci światowego nu jazzu zakończą podróż rozpoczętą w 2014 roku po wydaniu płyty Transit. Podsumują koncertowe doświadczenia z ostatnich dwóch lat prezentując przekrojowy set w nowym spektakularnym, elektroakustycznym brzmieniu. Tłusta elektronika, klasyczne sample, żywa perkusja, hipnotyzujące wizualizacje złożą się na wyjątkowy show. Tego wydarzenia po prostu nie można ominąć! Po tym koncercie zespół zakończy trasę i skoncentruje się na nagrywaniu kolejnej płyty.

Od początku działalności Marcin Cichy i Igor Pudło pieczołowicie tworzyli dźwiękowe mozaiki, wycinając sample z kultowych nagrań polskiego i wschodnioeuropejskiego jazzu i dając im nowe, ekscytujące życie. Ich pomysłami zachwycił się DJ Vadim, co zaowocowało wspólną trasą i wydaniem dema „Polish Jazz”, którym natychmiast zainteresowała się słynna brytyjska wytwórnia Ninja Tune. Na tle innych wykonawców Skalpel brzmiał świeżo i niezwykle dojrzale, ich podszyta podskórnym niepokojem erudycyjna muzyka nie usypiała słuchacza, lecz stawiała przed nim spore wyzwania. W 2003 roku ukazała się EP-ka „Sculpture”, a rok później pełnowymiarowa płyta „Skalpel”. Oba wydawnictwa odniosły ogromny sukces - były regularnie wymieniane w plebiscytach na album roku i nominowane do prestiżowych nagród na całym świecie i uchodzą za jedne z najlepszych płyt dekady. To dzięki Skalpelowi pojawiła się moda na nieco zapomniany polski jazz lat 60. i 70. XX wieku - fani z całego świata cierpliwie identyfikowali sample i polowali na nagrania Krzysztofa Komedy czy Novi Singers. W 2005 roku ukazał się album „Konfusion”, doskonale przyjęty przez publiczność, krytyków i jury prestiżowych Paszportów Polityki, które doceniło zespół za swobodne i twórcze przekraczanie granic muzycznych stylów. W maju 2014 roku ukazała się EP-ka „Simple”, a 10 października płyta „Transit” pełna klimatycznej, wyrafinowanej elektroniki. Skalpel powrócił również na scenę, radykalnie zmieniając formułę swoich występów. Promujący oba wydawnictwa pamiętny występ we wrocławskim klubie Eter przeszedł do legendy. Obecnie Marcin i Igor prezentują swoja muzykę korzystając z sekwenserów i syntezatorów a towarzyszy im grający na perkusji, stały członek koncertowego składu, utalentowany Rafał Dutkiewicz. Obrazy generuje Radek Janicki, znany doskonale we Wrocławiu jako Luminator.

Listopadowy koncert w Starym Klasztorze to najlepsza okazja, by na nowo zmierzyć się z legendą. Wrocławski duet ma już swoje miejsce w panteonie światowej elektroniki, ale nie spoczywa na laurach i dopisuje kolejne rozdziały do historii muzyki. Do zobaczenia w listopadzie!

Bilety
Sprzedaż zakończona.