EnglishEnglish
 
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa - Koncert Jubileuszowy

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa - Koncert Jubileuszowy

czw., 8 listopada 2012, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa 

Jubileusz 30-lecia działalności artystycznej

Skład zespołu:

Sławek Wierzcholski: śpiew, harmonijka ustna
Marek Dąbrowski: gitara akustyczna
Witold Jąkalski: slide guitar
Piotr Dąbrowski: akustyczna gitara basowa, śpiew
Grzegorz Minicz: perkusja

Nocna Zmiana Bluesa ma już 30 lat!

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa, jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie działalności wykreowali własny, niepowtarzalny styl, bazujący na akustycznym instrumentarium, a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów (np. Szósta zero dwie, Blues mieszka w Polsce, John Lee Hooker czy Chory na bluesa).

Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych, a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy, lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych. 

Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację także tych słuchaczy, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie. 

oficjalna strona zespołu: www.blues.ofek.pl

Gość koncertu Nocnej Zmiany Bluesa- Jan Błędowski

Skrzypek z pogranicza jazzu i rocka, saksofonista, pianista, kompozytor. W Polsce grał z grupami Krzak, Niemen, SBB, Laboratorium, Irek Dudek Blues Band, Shakin' Dudi, Republika. W Niemczech z Blues Express, Blues Power Orchestra, Tide, Schau Pau i Sczepanski B.Injection. Od lat mieszka w Niemczech, jest uznawany za jednego z czołowych skrzypków europejskich grających blues-rock.

W 1972 założył wraz z Maćkiem Radziejewskim pierwszy skład grupy Krzak, który po rocznej działalności nawiązał współpracę z Czesławem Niemenem (grupa, która po zmianach personalnych zarejestrowała album "Niemen Aerolit"). Po krótkiej współpracy z SBB (przełom 1973/74), reaktywował Krzaka z Leszkiem Winderem i Jerzym Kawalcem. Zadebiutowali w 1975 roku, w składzie z Janem Błędowskim grali do 1981 r. Po odejściu od zespołu Jan współpracował z krakowskim Laboratorium oraz formacjami Irka Dudka. Od połowy lat '80 mieszka w Niemczech, aktywnie udzielając się zarówno na niemieckiej, jak i polskiej scenie blues-rockowej. W 2001 roku znalazł się w składzie reaktywowanego Krzaka... i gra tam do dziś. W swoim dorobku posiada wiele nagranych płyt w tym dwie złote z grupą Krzak.

część II wieczoru

CARLOS JOHNSON & HOODOO BAND (z gościnnym udziałem Jacka Jagusia z zespołu JJ Band.)

Ten wyjątkowy skład zaprezentuje eklektyczną mieszankę chicagowskiego bluesa, soulu oraz funku, nie zabraknie też wirtuozerskich wręcz jazzowych solówek gitar czy fortepianu. 

Zagrają materiał ze wspólnie nagranej płyty jak i stare przeboje Carlosa Johnsona, utwory z pierwszej płyty Hoodoo Band oraz największe okołobluesowe standardy.

Gościnnie z gitarą pojawi się Jacek Jaguś, lider JJ Band, jednego z czołowych zespołów bluesowych w Polsce.

Carlos Johnson

Urodzony w Chicago Carlos Johnson jest uważany za jednego z najwybitniejszych bluesowych gitarzystów na świecie. Przez ponad 20 lat, jeszcze za nim stworzył własny zespół, regularnie grał koncert z takimi gwiazdami bluesa, jak m.in. Koko Taylor, Otis Rush Buddy Miles Buddy Guy, Billy Branch, John Primer, Son Seals, Junior Wells, Valerie Wellington, Carey Bell.Ten leworęczny wirtuoz gitary, rozwinął jeden z najbardziej oryginalnych stylów gry, jakie kiedykolwiek powstały w Chicago. Połączył głęboki, surowy chicagowski blues ze współczesnym funkowym brzmieniem. Stworzył mieszankę, z której powstał jego własny, oryginalny styl. Miłość do bluesowych dźwięków, mocny wokal i estradowa charyzma sprawiają że występy Carlosa Johnsona należy zaliczyć do najbardziej ekscytujących wydarzeń muzycznych, ukazujących prawdziwe korzenne piękno tej muzyki. Ze słuchającymi go potrafi zrobić wszystko – nastrój kompletnej ciszy, przeradza się za chwilę w burzliwe oklaski. Był dwukrotnie nominowany do Grammy Avards z zespołem Chicago Blues Living Story za najlepszy album bluesowy oraz do American Blues Avards, występował na największych festiwalach na całym świecie, m.in. Montreux Jazz Festival, czy Chicago Blues Festival.

Dyskografia solowa:

* My Name Is Carlos Johnson (Blues Special Records,2001)

* In And Out (Mr. Kelly's, 2004)

* Don't Mess With The Bluesmen (P-Vine, 2004) wraz z Billy Branchem

* Live At B.L.U.E.S. on Halsted (P-Vine,2007)

HooDoo Band

   Nazwa zespołu pochodzi od tytułu bluesowego standardu Juniora Wellsa – „Hoodoo Man Blues“. Zespół założyli trzej przyjaciele: Bartosz Niebielecki, Bartłomiej Miarka i Tomasz Nitribitt, co było wynikiem wielu wspólnych koncertów podczas jam sessions we wrocławskich klubach muzycznych. Obecnie zespół tworzy siedmioosobowa grupa przyjaciół, którzy uwielbiają razem grać. Ich debiutancki album zatytułowany “HooDoo Band” ukazał się 15 stycznia 2010 i prędko zdobył status Złotej Płyty. Oryginalność i zawodowstwo HooDoo Band doceniają w swoich znakomitych recenzjach takie autorytety, jak Wojciech Mann oraz Jan Chojnacki. Zespół ma na swoim koncie koncert w Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, a także występy na wszystkich znaczących festiwalach okołobluesowych w kraju – m.in. Rawa Blues, Jimmiway Blues Festiwal, Suwałki Blues Festival – oraz za granicą, m.in. na festiwalach w Dreźnie, Zittau, Sumperk i we Lwowie. Występowali również na TOP Trendy 2010. Zespół robił oprawę muzyczną do polsatowskiego show "On i Ona". Muzycy z zespołu HooDoo Band mogą się poszczycić współpracą z takimi artystami, jak Carlos Johnson, Alicja Janosz, Katarzyna Groniec, Natalia Lubrano, L.U.C, Wojciech Karolak, Leszek Cichoński, Jurek Styczyński i wielu innych. Radość i pozytywna energia, jakie towarzyszą im na scenie, stały się już nieformalnym znakiem rozpoznawczym grupy. 17 maja 2011r. we wrocławskim Centrum Sztuki Impart. zespół zarejestrował koncert, z którego powstał album w postaci DVD i CD (pojawi się na rynku pod koniec 2012r.)

 

 

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.