EnglishEnglish
 
The Plastic People Of The Universe i Świetliki

The Plastic People Of The Universe i Świetliki

niedz., 27 października 2019, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

The Plastic People of the Universe oraz Świetliki zagrają w Starym Klasztorze!

Z  okazji  30. rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej, który odbył się we Wrocławiu w roku 1989 zapraszamy na niepowtarzalny koncert dwóch ikon niezależnej sceny czeskiej i polskiej.

27 października w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze wystąpi legendarny zespół The Plastic People of the Universe z Czech oraz niepokorny polski poeta Marcin Świetlicki z rockową formacją  Świetliki. Czy tradycyjna polsko-czeska przyjaźń przetrwa to spotkanie, przekonamy się już wkrótce - tego wydarzenia nie można przegapić!

The Plastic People of the Universe - czeski zespół undergroundowy, grający rocka symfonicznego i psychodelicznego, symbol czeskiej opozycji wobec władzy socjalistycznej. Grupa przyjęła nazwę zaczerpniętą z tytułu piosenki Franka Zappy, inspirując się dodatkowo twórczością Andy Warhola. Już na początku kariery władza prześladowała ich za obcojęzyczną nazwę i wykonywanie utworów muzyków angielskich i amerykańskich jak The Velvet Underground czy Lou Reed. Po roku nakazano im zwrot sprzętu nagłaśniającego, który otrzymali z Centrum Kultury w Pradze. Kiedy w 1971 roku odmówili zmiany repertuaru na bardziej radziecki, zaczęli mieć kłopoty z władzami: nie mogli występować na oficjalnych koncertach, a ich muzyka była nieobecna w mediach, ponadto starano się zmusić muzyków do obcięcia długich włosów. W ramach represji domy w których występował zespół, były niszczone, dom nieopodal Czeskiej Lipy spalono trzy tygodnie po ich występie, a dom w Rychnowie po przejęciu przez państwo, jeszcze przed całkowitą wyprowadzką mieszkańców został wysadzony w powietrze. Zarówno Milana Hlavsę jak i innych członków zespołu, wielokrotnie przesłuchiwano i bito. Do wyjazdu z Czechosłowacji zmuszono jednego z muzyków- Vratislava Brabenca.  Na skutek represji zespół zaprzestał działalności w 1986 r., a odrodził się dopiero po upadku komunizmu.

W listopadzie 1999 roku po raz pierwszy wystąpili w Polsce, uświetniając obchody 10 rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej we Wrocławiu. 

Obecnie zespół występuje w składzie:

Jiří Kabeš - śpiew, violonczela, theremin (etefofon)
Joe Karafiát - śpiew,  gitara elektryczna
Vojtěch Starý - elektryczne pianino, wokal
Václav Březina - gitara basowa
Jakub Koláček - perkusja

Świetliki - zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata w 1992 roku w Krakowie.

 Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie "nowej", piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (to od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.

Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich czy Nagrody Literackiej Gdynia.

Bilety
Sprzedaż zakończona.