EnglishEnglish
 
Tomas Kocko i Orchestr i Ludożercy z innej wsi

Tomas Kocko & Orchestr i Ludożercy z innej wsi

sob., 17 listopada 2018, 18:00

Opis

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR i Ludożercy z innej wsi

Folkowe brzmienia i przepiękne poetyckie teksty. Radio Wrocław zaprasza na koncert pieśniarza Tomáša Kočko i jego muzycznej formacji TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR oraz zespołu Ludożercy z innej wsi, 17 listopada o godz. 18.00 w Sali Koncertowej przy Karkonoskiej 10.

Pieśniarz Tomáš Kočko dał poznać się szerszej publiczności, gdy wystąpił z recitalem łączącym muzykę i utwory poety piszącego w gwarze beskidzkich górali – Ladislava Nezdařila. Pieśni oparte o teksty Nezdařila tworzą podstawową część repertuaru Kočki, który już od kilku lat gra we własnej formacji Tomáš Kočko & ORCHESTR. Drugą znaczącą częścią repertuaru grupy jest jej oryginalna twórczość inspirowana tematyką zbójnicką, zwłaszcza opowieściami i piosenkami o Ondraszku, legendarnym bohaterze Beskidów. Ich dopełnieniem są własne wersje tradycyjnych pieśni Morawy.

Akustyczne brzmienie uzupełnione jest rockiem, muzyką etniczną i jazzem. Tomáš Kočko & ORCHESTR występowali na wielu znaczących festiwalach world music, festiwalach folkowych , rockowych i muzyki alternatywnej w Czechach i poza granicami kraju. Warto też dodać, że są dwukrotnym zdobywcą nagrody ANGEL (czeski odpowiednik nagrody Grammy) w 2006 i 2012 roku oraz, że album „POPLOR” przez dwa miesiące utrzymywał się w TOP 20 European World Music Charts, a album „VELESU” w rankingu WMCE został uplasowany w 2016 roku na 25 miejscu. 

Tomáš Kočko znakomicie zna język polski , szybko nawiązuje kontakt z publicznością i zabiera ją w wyjątkową podróż po świecie tradycji i legend beskidzkich górali.

Przed spotkaniem z muzyką Tomáš Kočko & ORCHESTR będziemy mogli usłyszeć  folkowy duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia, Ludożercy z innej wsi. Ludożercy to połączenie dwóch światów, środowisk i co za tym idzie osobowości. W ich autorskich utworach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska (bałkańskich Cyganów, muzyka węgierska). Tradycja cygańska jest potraktowana idiomatycznie, muzycy nie aranżują ludowych melodii. Nawiązują do charakterystycznej melodyki, harmonii i rozwiązań formalnych. W ich piosenkach spotykają się instrumenty typowe dla wszystkich tych stylistyk jak kontrabas, czy akordeon, ale także te trochę zapomniane - stąd cytra, na której gra Malwina. Tomek Grdeń jest autorem tekstów. 

Radio Wrocław. Zapraszamy!

Informacje o zespołach:

http://www.kocko.cz/index.php?intro=ok&lang=pol
http://ludozercyzinnejwsi.pl/bio

Bilety

Miejsca numerowane