EnglishEnglish
 
Tomasz Stańko New York Quartet

Tomasz Stańko New York Quartet

pon., 20 maja 2013, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Tomasz Stańko promuje płytę „Wisława” we Wrocławiu!

 

Ethno Jazz Festival zaprasza na koncert promujący najnowszą płytę Tomasza Stańki pt. „Wisława”. Koncert odbędzie się 20 maja we wnętrzach, dobrze znanej już melomanom, Synagogi Pod Białym Bocianem.

Tomasz Stańko wraz z amerykańskimi muzykami Davidem Virellesem ( fortepian), Thomasem Morganem( kontrabas)  oraz Geraldem Cleaverem (perkusja) stworzył świetny kwartet  pod nazwą Tomasz Stańko New York Quartet. Podwójny album wydany przez wytwórnie ECM inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i jej pamięci dedykowany.

Jak mówi Stańko:

„Kontakt z poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej”.

Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce. Tam także poznał trzech muzyków: Davida Virellesa, Thomasa Morgana i Geralda Cleavera, z którymi stworzył płytę Wisława.

To kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., także w Operze Krakowskiej odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich Noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które znajdziemy na płycie: Tutaj – Here, Assassins” (Zamachowcy), Mikrokosmos i Metafizyka.  Z kolei Faces i A Shaggy Vandal nawiązują do wiersza Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach. Natomiast przejmujący balladowy utwór tytułowy, który pojawia się dwukrotnie: na początku i na końcu albumu, mógłby równie dobrze znaleźć się na debiutanckim albumie Stańki dla ECM i mocno wpisuje się w najbardziej charakterystyczny nurt jego twórczości.

Bilety:
150 zł – I miejsca
120 zł – II miejsca
90 zł – III miejsca
50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie) 

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.