EnglishEnglish
 
VII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej: PERCIVAL, PAWA (Białoruś)

VII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej: PERCIVAL, PAWA (Białoruś)

niedz., 11 października 2015, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Dwa znakomite zespoły – PERCIVAL z Polski i PAWA z Białorusi, zagrają na zakończenie VII Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Koncert odbędzie się 11 października w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego 1. Muzyczne spotkanie obu zespołów nie jest przypadkowe, gdyż oba zespoły zafascynowane są epoką średniowiecza.  Pawa w swojej twórczości wykorzystuje materiał etnograficzny z terenów dawnych państw jak Wielkie Księstwo Litewskie oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów ( śpiewają również po polsku), a Percival w „Pieśniach Słowian Wschodnich”  penetruje muzycznie ten sam region, a utwory wykonuje  także po białorusku.

Percival - współtwórca sukcesu albumu "Równonoc", jedyny odpowiedzialny za żywe brzmienia na tej diamentowej płycie. Zespół, którego dźwięki w dużym stopniu uświetnią najnowsze wydanie najbardziej eksportowej polskiej gry Wiedźmin 3. Grupa, która zmierzyła wzdłuż i wszerz Polskę i Europę, grając na instrumentach sprzed tysiąca lat w warunkach sprzed tysiąca lat na wszelkiego rodzaju festiwalach i inscenizacjach historycznych. Koncerty zespołu Percival to wartka, dźwiękowa podróż w czasie, po ziemiach zamieszkanych przez Słowian. Poprzeplatana ciekawostkami i opowieściami o obrzędach naszych przodków, oraz korzeniach naszej kultury. Zespół występuje w strojach z epoki wczesnego średniowiecza, używając instrumentarium zgodnego z epoką. Podczas koncertu grupa wykonuje pieśni tradycyjne w niemal wszystkich słowiańskich językach a także własne kompozycje. 

Percival powstał jako kolejny projekt folk - metalowego, istniejącego od 1999 roku Percival Schuttenbach. W założeniu miała to być pewna odskocznia od regularnych działań, związana z fascynacją światem historii i rekonstrukcji historycznej, jednak przerodziła się ona w pasję, w ogromną fascynację badania źródeł historycznych, w radość z rekonstruowania i budowania dawnych instrumentów, w uwielbienie prowadzenia życia wolnego od cywilizacji, w umiejętność szycia i naprawy strojów, gotowania na ognisku potraw, jakie spożywali nasi przodkowie, a także w chęć szerzenia wiedzy o naszych słowiańskich tradycjach i historii.

Zespół tworzą: 

Mikołaj Rybacki – wokal, saz, mandolina, buzuki, instrumenty perkusyjne;
Katarzyna Bromirska – wokal, rebec, sopiłka, wiolonczela, instrumenty perkusyjne;
Christina Bogdanova – wokal, cymbały, instrumenty perkusyjne;
Joanna Lacher – wokal, instrumenty perkusyjne;

Grupa PAWA powstała w 2012 roku w Mińsku, zespół został założony przez dudziarza Jurasia Pankiwicza. W swojej twórczości członkowie zespołu wykorzystują materiał etnograficzny z terenów dawnych państw jak Wielkie Księstwo Litewskie oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów. Oprócz tego muzycy wykonują pieśni średniowiecznej Europy oraz bialoruskie pieśni tradycyjne i obrzędowe.  Styl PAWA to unikalny mix średniowiecznej muzyki europejskiej oraz nowoczesnego rocka z domieszką elektroniki. Muzycy wykorzystują na scenie autentyczne kopie tradycyjnych instrumentów muzycznych takich  jak  dudy, żalejka, cytra, sopilka, Rauschpfeife (niemiecka odmiana szałamai) , Säckpipa ( szwedzkie dudy), gaita gallega i insz. Krytycy określają  gatunek muzyczny zespołu jako folk-tronic, folk- rock czy  electro -folk.

Głównym źródłem muzyki dla zespołu jest książka „Lud białoruski na Rusi Litewskiej” polskiego etnografa Michała Federowskiego. Oprócz tego PAWA wykonuje pieśni w języku polskim, a także dawnych językach jak staroniemiecki Althochdeutsch, bretoński czy starocerkiewno słowiański.  Muzycy brali udzial w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Bialymstoku w roku 2013, oraz grali na festiwalu Basowiszcza 2013 oraz występowali w wielu festiwalach muzycznych na terenie Bialorusi, Litwy, Polski, Ukrainy, Rosji.

Obecnie zespół tworzą:

Maryna Hryshanova –flute, zaleika, rauschpfeife, vocal
Vitaly Kasavets-percussions, vocal
Nadzeja Protko- violin, vocal
Uras Pankevich – bagpipes, vocal
Mikita  Sedziankou – keybords ,vocal
Siarhei  Shauchenka - guitars, mandolin, citter, vocal
Walery  Shauchenka – realizator dźwięku

Bilety
Sprzedaż zakończona.