EnglishEnglish
 
Chór Sakhioba

Chór Sakhioba
VoicEncounters

pt., 22 kwietnia 2016, 17:00

sprzedaż zakończona
Opis

Tradycyjny gruziński śpiew liturgiczny
Koncert chóru Sakhioba

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną tradycyjne wielogłosowe pieśni liturgiczne z Gruzji, która przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku, jako jedno z pierwszych państw. 

Chór Sakhioba powstał z miłości do ludowej i sakralnej muzyki Gruzji, założyli go w 2016 roku członkowie najmłodszego pokolenia muzyków wykonujących muzykę tradycyjną. Jego mentorem jest Malkhaz Erkvanidze, lider znanego zespołu Anchiskhati.

Słowo „sakhioba” pochodzi z klasycznego języka gruzińskiego i oznacza „słodki śpiew”, co może odnosić się do głosów lub gry na instrumentach. Członkowie zespołu uczyli się prostych wersji tradycyjnych pieśni gruzińskich pod kierunkiem Lii Salakaii, a następnie brali lekcje u Vasila Tsetskhladze. Ponieważ śpiew ludowy jest blisko powiązany ze śpiewem kościelnym, członkowie studiują też folklor, w tym tradycyjne tańce ludowe i muzykę instrumentalną.

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/

W ramach seminarium praktycznego VoiceEncounters organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Teatr ZAR w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

VoicEncounters wyrasta z przekonania, że głos jest narzędziem komunikacji przekraczającym język i różnice kulturowe. To spotkania poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowym realizacjom. Tegoroczną edycję seminarium praktycznego tworzą cztery linie programowe: Meditterraneas, Giving Voice, My Voice is My Country, Traces, które obejmują: warsztaty, koncerty, spotkania, wykłady, a także międzynarodowa konferencja Pedagogika głosu.

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.