EnglishEnglish
 
Grupa Nanila - rodzina Pilpanich

Grupa Nanila / rodzina Pilpanich
VoicEncounters

sob., 23 kwietnia 2016, 17:00

sprzedaż zakończona
Opis

Swańskie pieśni Kaukazu
Koncert grupy Nanila/rodziny Pilpanich (Gruzja)

Swanetia, jak inne regiony Gruzji, jest ojczyzną licznych wiekowych, wyjątkowych pieśni ludowych. 

Pieśni przetrwały do naszych czasów dzięki miłości, jaką otaczają je członkowie społeczności. Ludzie śpiewali pieśni i tańczyli tańce w kole, recytowali poezję ludową i opowiadali historie z okazji świąt religijnych, ślubów i innych ważnych wydarzeń, czasem podczas pracy w polu, a najczęściej wieczorami, po zakończonym dniu pracy.

Koncert wypełnią popularne pieśni poświęcone wydarzeniom historycznym, codziennemu życiu, w tym opowiadające o trudach życia w górach Swaneti, a także śpiewane z okazji świąt religijnych.

Liderem grupy Nanila (i głową rodziny Pilpanich) jest Eptime Islam Pilpani, 82-letni zawodowy muzyk i śpiewak, wykonawca i nauczyciel swańskiej muzyki tradycyjnej. W roku 1964 Epitme został liderem zespołu Riho, z którym koncertował w Europie i nagrał kilka albumów ze swańską muzyką ludową. Liderem i menadżerem grupy jest obecnie jego syn Wachtang. Trójka dzieci Wachtanga: Anano (15 lat), Beszken (13 lat) i Eka (8 lat) to zawodowi śpiewacy i tancerze. Córka Islama, Nana, ukończyła konserwatorium w Tbilisi i jest zawodową śpiewaczką, a jej syn Nikoloz (9 lat) od trzech lat uczy się gruzińskiego tańca ludowego. Kuzyn Wachtanga i Nany, Giorgi Pilpani, śpiewa z zespołem Riho od niemal 20 lat. Członkowie rodziny Pilpanich często występują prywatnie oraz oficjalnie jako zespół Nanila. W repertuarze grupy znajdują się zarówno pieśni swańskie (wiele z nich pochodzi z czasów przedchrześcijańskich), jak i tańce (często przy akompaniamencie tradycyjnych, archaicznych instrumentów swańskich), a także muzyka ludowa z całej Gruzji, w tym wykonywane z akompaniamentem gitary współczesne pieśni miejskie.

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/

W ramach seminarium praktycznego VoiceEncounters organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Teatr ZAR w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

VoicEncounters wyrasta z przekonania, że głos jest narzędziem komunikacji przekraczającym język i różnice kulturowe. To spotkania poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowym realizacjom. Tegoroczną edycję seminarium praktycznego tworzą cztery linie programowe: Meditterraneas, Giving Voice, My Voice is My Country, Traces, które obejmują: warsztaty, koncerty, spotkania, wykłady, a także międzynarodowa konferencja Pedagogika głosu.

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.