EnglishEnglish
 
In Medias Res

In Medias Res
VoicEncounters

czw., 14 kwietnia 2016, 18:00

sprzedaż zakończona
Opis

Ciemna jutrznia
Koncert zespołu In Medias Res

„Ciemna jutrznia” jest podróżą w otchłań samotności i straty, do korzeni łacińskiej kultury chrześcijańskiej, w oparciu o zbiór tradycyjnych pieśni śpiewanych podczas obchodów Wielkiego Tygodnia. Zaprezentowane pieśni wywodzą się z popularnych tradycji Korsyki, Sardynii i Sycylii (od czasów przedchrześcijańskich do baroku). Zespół czerpie także z monodii liturgicznej, łącząc źródła pisane ze śpiewem popularnym.

Koncert „Ciemna jutrznia/Podróż przez Wielki Tydzień” po raz pierwszy został zaprezentowany w 2012 roku we Wrocławiu w Instytucie Grotowskiego, a następnie na Festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie, Festiwalu w Awinionie, na Festiwalu im. Andrieja Tarkowskiego w Pontingy (Burgundia) i w kilku kościołach w regionie Limousin we Francji, a także w wiosce Cuglieri na Sardynii.

Zespół In Medias Res bada tradycje dawnej muzyki katolickiej, z jednej strony studiując zapisy nutowe oraz archiwalne materiały dźwiękowe, z drugiej poprzez spotkania i praktykę in situ z kontynuatorami tradycji oralnej. Język łaciński jest podstawą doboru repertuaru, na który składają się pieśni polifoniczne wykonywane przez konfraternie (Korsyka, Sardynia, Sycylia, Półwysep Apeniński), chorał gregoriański (tworzący pomost z tradycją bizantyjską), falsobordone oraz pieśni z barokowych manuskryptów.

Wykonawcy: Piotr Górka, Marta Grundwald Wilantewicz, Adam Skobliński, Barbara Ciemiega, Paulina Dziuba, Mateusz Flak (Polska), Alessandro Curti, Diego Pileggi (Włochy), Jean-François Favreau, Bernard Favreau, Marie-Geneviève L’Her (Francja)

Lider projektu: Jean-François Favreau
Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/

W ramach seminarium praktycznego VoiceEncounters organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Teatr ZAR w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

VoicEncounters wyrasta z przekonania, że głos jest narzędziem komunikacji przekraczającym język i różnice kulturowe. To spotkania poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowym realizacjom. Tegoroczną edycję seminarium praktycznego tworzą cztery linie programowe: Meditterraneas, Giving Voice, My Voice is My Country, Traces, które obejmują: warsztaty, koncerty, spotkania, wykłady, a także międzynarodowa konferencja Pedagogika głosu.

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.