EnglishEnglish
 
Mariana Sadovska

Mariana Sadovska
VoicEncounters

sob., 23 kwietnia 2016, 18:30

sprzedaż zakończona
Opis

Noc właśnie się zaczyna
Koncert Mariany Sadovskiej (Ukraina/Polska)

Mariana Sadovska łączy miłość do tradycyjnych pieśni, opowieści i rytuałów ojczystej Ukrainy z wrażliwością kosmopolitki i zamiłowaniem do eksperymentu. Podczas koncertu wykona wybrane pieśni ze swojego programu „Ukraińskie wołania”, łączącego śpiewy i opowieści o dawnej Ukrainie. Od ponad dwudziestu lat Sadovska podróżuje po ukraińskich wioskach, zbierając od kobiet prastare pieśni i legendy, które przetrwały okres sowiecki w tradycji ustnej. 

Koncert zawiera też wybór z najnowszego programu solowego Sadovskiej, będącego reakcją artystki na wojnę na Ukrainie. Oprócz zaangażowania w bezpośrednią pomoc – organizowanie pomocy humanitarnej dla uchodźców, granie koncertów dobroczynnych oraz koncertowanie i prowadzenie warsztatów na froncie (w Mariupolu, Kramatorsku i Słowiańsku). Sadovska przetwarza swoje obserwacje, ból i nadzieję w dźwięki, łącząc poezję Serhija Żadana z pradawnymi pieśniami i możliwościami, jakie daje technologia.

Mariana Sadovska jest kompozytorką, wokalistką, multi-instrumentalistką, aktorką. Urodziła się we Lwowie, tam uczyła się gry na pianinie. Obecnie mieszka w Kolonii, gdzie kontynuuje swoją artystyczną podróż, podążając równocześnie w wielu kierunkach. Czerpiąc inspiracje z kultur muzycznych Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej, prowadzi badania i eksperymentuje z nowymi brzmieniami, tworząc niezwykłe i intrygujące układy dźwięków i kompozycje. 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/

W ramach seminarium praktycznego VoiceEncounters organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Teatr ZAR w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

VoicEncounters wyrasta z przekonania, że głos jest narzędziem komunikacji przekraczającym język i różnice kulturowe. To spotkania poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowym realizacjom. Tegoroczną edycję seminarium praktycznego tworzą cztery linie programowe: Meditterraneas, Giving Voice, My Voice is My Country, Traces, które obejmują: warsztaty, koncerty, spotkania, wykłady, a także międzynarodowa konferencja Pedagogika głosu.

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.