EnglishEnglish
 
Warsaw Summer Jazz Days: The Cinematic Orchestra

Warsaw Summer Jazz Days: The Cinematic Orchestra

wt., 21 czerwca 2011, 22:00

Klub Palladium
ul. Złota 9
00-019, Warszawa
sprzedaż zakończona
Opis

Cinematic Orchestra

Trafnie nazwany zespół - The Cinematic Orchestra został stworzony przez Jasona Swinscoe’a w 1999 roku. W tamtym czasie Jay pracował jeszcze w Ninja Tune w południowym Londynie, gdzie był odpowiedzialny za sprzedaż zagraniczną niezależnych nagrań. Swinscoe przyjechał do Londynu ze Szkocji, a w międzyczasie pomieszkiwał w Yorkshire i Cardiff gdzie grał w zespołach na gitarze elektrycznej i basowej, pracował jako DJ oraz czerpał pomysły od jazzowych basistów, sekcji rytmicznej czy nawet z filmowych soundtracków.

“Motion”
Przyjmując rolę lidera zespołu, Swinscoe zebrał grupę żądnych przygód muzyków jazzowych i wydał debiutancki album, który zaskoczył wszystkich i poprzez głosowanie słuchaczy szybko został albumem roku w prestiżowym Radio One.  Płyta, która emanuje stylem filmowym, określana jest jako splot przenikliwej, dobrze zmiksowanej fabuły czy też dowcipna audio-narracja.

“Every Day”
Jeśli pierwszy album “Motion” odzwierciedlał kinematograficzny aspekt Cinematic Orchestra, to ich druga płyta “Every Day” uwypukliła też bardziej orkiestrową stronę zespołu. Według Swinscoe’a jest to bardziej dopracowany album niż poprzedni, mimo to oba są mocno cenione przez znawców i krytyków. Nad tą płytą Swinscoe pracował z basistą Philem Francem jako współproducentem, którego doświadczenie w jazzie było perfekcyjnym kontrapunktem do technicznej wiedzy i surowej w emocje muzyki Swinscoe’a. Obaj polecieli do St. Louis by nagrać legendę - Fontella Bass do singli “All That You Give” i “Evolution”, które znalazły się na ich drugim albumie.


W ciągu ostatnich kilku lat Cinematic Orchestra zagrała wszędzie, w każdym możliwym do wyobrażenia miejscu i na wszelkim rodzaju okazji. Gdy terminy były trudne do pogodzenia zdarzało im się nawet jechać na pace ciężarówki w trasę koncertową na North American Jazz Festival, gdzie supportowali Johna McLaughlina na prestiżowym koncercie w Central Parku.


Odbyli trasy koncertowe w Niemczech, Japonii, Portugalii i we Włoszech. Grali też na festiwalach Homelands and Essential (Wielka Brytania), Sonar (Hiszpania), Celerico De Basto (Portugalia), North Sea Jazz and Drum Rhythm (Holandia), Cannes (Francja), Fuji Rock (Japonia), Montreux (Szwajcaria) i dwukrotnie na The Big Chill (Wielka Brytania). Byli główną muzyczną atrakcją podczas uhonorowania dorobku artystycznego Stanley’a Kubricka podczas uroczystości rozdania najbardziej prestiżowych w świecie reżyserów nagród Directors Guild Awards.


“Człowiek z kamerą”
Cinematic Orchestra została zauważona na szerszym rynku dzięki nowemu soundtrackowi do rosyjskiego filmu eksperymentalnego z 1929 roku - Człowiek z kamerą. Film z nową wersją muzyczną został pokazany w trakcie obchodów portugalskiego miasta Porto jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2001 roku.

W listopadzie 2002 Swinscoe miał na tyle szczęścia by doczekać się przestoju w legendarnym, specjalistycznym studio Whitfield Street w Londynie. Przez dwa dni Cinematic Orchestra razem z sekcją smyczkową i perkusistą Milo Fellem odłożyli na bok ostateczną wersję soundtracku. Została ona wydana z filmem na DVD przez Ninja Tune wiosną 2003 roku.


W 2004 roku Swinscoe przeniósł się do Paryża, co nieznacznie zmieniło balans pracy w trakcie tworzenia kolejnego albumu “Ma Fleur” (stąd francuski tytuł płyty). Potem, w 2006 roku, przeprowadził się ponownie, tym razem do Brooklynu w Nowym Jorku. Jason przyznaje, że podróże miały bezpośredni wpływ na jego kreatywność: “Myślę, że miasta w których mieszkałem miały wpływ na mój punkt widzenia - osobisty, jak i muzyczny. Dynamika miasta zmienia energię i tempo wszystkiego, ale przede wszystkim muzyki.

“Ma Fleur”
W Paryżu, Jason rozpoczął pracę z różnymi instrumentalistami, co utworzyło bazę nowej płyty. Kończąc pracę nad zarysem albumu na początku 2005 roku, dał go przyjacielowi. Ów przyjaciel zniknął na 3 tygodnie i powrócił z krótkimi opisami każdego utworu, gdyż uważał, że każdy z nich reprezentuje jakąś scenę. Jason wziął te skrypty, a właściwie mini-scenariusze filmowe i zaczął dopracowywać utwory. Pomoc przyjaciela dała mu emocjonalny i narracyjny bodziec, którego potrzebował do udoskonalenia każdej ścieżki dźwiękowej. “Myślę, że ta naturalna ewolucja miała na celu zbadanie wszystkich światowych form muzycznych”, mówi Swinscoe.

Skład zespołu:
Poprzez lata skład Cinematic Orchestra powoli się zmieniał. Obok bazowych członków zespołu - Swinscoe’a i Phila France’a jest Tom Chant, stały uczestnik największych imprez jazzowych na całym świecie, znany jako jeden z najlepszych saksofonistów free-jazzowych w Wielkiej Brytanii. Luke Flowers - wybitny perkusista młodego pokolenia, który grał z Francem przez wiele lat jako nadzieje londyńskiego jazzu, dołączył do zespołu podczas pracy nad albumem “Every Day”. Nowymi “nabytkami” Cinematic Orchestra są Nick Ramm - pianista z Londynu, który grał m.in. z Matthew Herbertem, oraz Stuart McCallum, gitarzysta z Manchesteru, którego subtelne wygłupy lekko zmieniły dynamikę brzmienia nowego albumu Cinematic Orchestra. Na niektórych koncertach występuje również Patrick Watson i różni goście specjalni.

źródło: materiały promocyjne organizatora (wsjd)

Bilety
Sprzedaż zakończona.