EnglishEnglish
 
WrocLove Fest: Chambao, Rafael Cortes

WrocLove Fest: Chambao, Rafael Cortes

pon., 18 czerwca 2012, 18:00

sprzedaż zakończona
Opis

Chambao
Rafael Cortés z zespołem

Gwiazda flamenco chill określana jako największa muzyczna niespodzianka XXI wieku oraz mistrz flamenco wystąpią 18 czerwca we Wrocławiu

 

Chambao - hiszpańska grupa,  z obdarzoną magicznym głosem wokalistką - Mari del Mar, wystąpi na plenerowym koncercie na Wyspie Słodowej w ramach WrocLove Fest odbywającego się z okazji Święta Wrocławia.

"Chambao" w dialekcie andaluzyjskim oznacza zaimprowizowany namiot, budowany na plaży w celu ochrony przed słońcem i wiatrem. Nazwa zespołu odzwierciedla częściowo rodzaj granej przez artystów muzyki. Brzmienie grupy przywodzi bowiem na myśl łagodny dźwięk fal, gorący piasek, towarzystwo przyjaciół, a nade wszystko zwyczajną radość życia. 

Dzięki unikatowym brzmieniom tradycyjnej muzyki flamenco połączonej z nowoczesną muzyką elektroniczną, muzyka Hiszpanów w ciągu 5 lat ich koncertowania podbiła serca tysięcy fanów na całym świecie. Od momentu debiutu zespołu w 2002, Chambao wydali kilka albumów, z których każdy okazał się dużym sukcesem. Pierwszy – „Flamenco Chill”  natychmiast stał się sprzedażowym hitem, a wieści o nowym, niezwykłym zespole rozniosły się daleko poza latynoską publiczność. Kolejny - Endorfinas De La Mente w rekordowym tempie uzyskał multiplatynowy status i zdobył listy przebojów w Ameryce Łacińskiej i Europie. Wydany w 2005 – „Pokito a Poko”  potwierdził fenomen hiszpańskiej grupy, a następne   "Con otro aire" (2007)  i  "En el fin del mundo" (2009) ugruntowały pozycje Chambao jako jednego z najbardziej znanych w świecie hiszpańskich zespołów.

Zespół Chambao wziął udział w nagraniu MTV Unplugged innej latynoskiej gwiazdy - Rickiego Martina. Podczas nagrania wspólnie wykonali utwór "Tu Recuerdo (Your Memory)". "Mari ma jednej z najsłodszych i najbardziej komunikatywnych głosów jakie znam. Nie wyobrażam sobie wykonania tego utworu z kimkolwiek innym" - podsumował wspólny występ Ricki Martin. 

Wrocławska publiczność miała okazję do podziwiania zespołu w listopadzie 2007 roku, kiedy wystąpił w Wytwórni Filmów Fabularnych w ramach jednego z pierwszych koncertów  Ethno Jazz Festivalu.

Rafael Cortés to artysta zaliczany do ścisłej elity hiszpańskich mistrzów gitary flamenco. Błyskotliwa kariera tego młodego gitarzysty ma, jak twierdzą jego wielbiciele, podłoże astrologiczne. W myśl bowiem hiszpańskiego porzekadła: "kto urodził się 21 grudnia, ten będzie muzykiem albo bandytą" - kariera muzyczna była mu przeznaczona w dniu urodzin. Musi mieć to jakieś znaczenie skoro dokładnie tego samego dnia ćwierć wieku wcześniej przyszedł na świat Paco de Lucía. Rafael urodził się w 1973 roku jako syn emigrantów z Andaluzji. Miał to wielkie szczęście, że jego dom był swego rodzaju "wyspą flamenco", zawsze było tam dużo flamencosów, którzy odwiedzali jego ojca. Dziadek Rafaela - Octavio Cortés Maya należący do słynnej dynastii muzyków flamenco (z tej rodziny pochodził też sam Manuel de Falla) był bardzo znanym gitarzystą w Granadzie. Młodziutki Rafael w wieku 4 lat zagrał u boku swojego ojca przed grupą Sangre Gitana podczas festiwalu muzyki hiszpańskiej. Rafael okazał się ponadprzeciętnie utalentowany i awansował szybko na cudowne dziecko, wzbudzając podziw swą niezwykłą wirtuozerią i muzykalnością. Jako dwunastoletni chłopiec zagrał swój pierwszy, solowy koncert dla kilkuset słuchaczy. W tym czasie nauczycielem gitary był El Macareno, który o swoim wówczas 14 letnim uczniu powiedział  -” Nie ma już niczego więcej, czego mógłbym Cię nauczyć”. Od tego czasu młody Rafael podążał własną drogą ćwicząc całymi dniami i "rozgryzając" po kolei wszystkie utwory swego idola - Paco de Lucii. Rafael Cortés należy dziś do elity najlepszych instrumentalistów, grających bardzo nowoczesne, pełne gitarowej wirtuozerii flamenco. Zapraszany był do współpracy przez takie wielkie gwiazdy sceny flamenco, jak Javier Barón, Domingo Patricio, Concha Vargas, Carmen Ledesma, Tomás de Madrid, Salva del Real i Maria Serrano wzbudzając wielkie uznanie nawet u samego Paco. Jego gra wypełniona jest pasją i odrobiną szaleństwa, które sprawia, że jego flamenco jest naprawdę ogniste i emocjonujące. W muzyce Rafaela słychać charakterystyczny koloryt Paco de Lucii oraz wyjątkowy poziom techniczny, który sprawia, że wydaje się, że nie ma dla tego gitarzysty rzeczy nie do wykonania. Nic dziwnego, że zdobył ogromną popularność na hiszpańskich scenach flamenco jak i europejskich. 

Koncerty Rafaela to barwne widowisko, zawierające muzykę o bardzo różnorodnym zabarwieniu emocjonalnym i artystycznym, zaaranżowane w stylu nowoczesnego flamenco z elementami jazzu i latynoamerykańskimi. Rafael Cortés to nie tylko techniczny czarodziej gitary, ale także wrażliwy muzyk, który potrafi ze swojego instrumentu wykrzesać wszystkie uczucia i emocje.

Źródło: materiały promocyjne organizatora
Bilety
Sprzedaż zakończona.