EnglishEnglish
 
X lat Ethno Jazz Festival: ANGELIQUE KIDJO

X lat Ethno Jazz Festival: ANGELIQUE KIDJO

wt., 8 listopada 2016, 19:30

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

ANGÉLIQUE KIDJO – laureatka tegorocznej nagrody Grammy zaśpiewa we Wrocławiu!

Angélique Kidjo, „niekwestionowana królowa afrykańskiej muzyki", „pierwsza diva Afryki”, laureatka dwóch nagród Grammy 2008 i 2016,  wystąpi we Wrocławiu w ramach obchodów X-lecia Ethno Jazz Festival.

Angélique Kidjo, właśc. Angélique Kpasseloko Hinto Hounsinou Kandjo Manta Zogbin Kidjo, urodziła się w 1960 w Ouidah w Beninie. Karierę rozpoczęła jako sześciolatka, występując z grupą teatralną swojej matki. Debiutancką płytę nagrała mając kilkanaście lat. Krażek został bardzo dobrze przyjęty, co umożliwiło młodziutkiej piosenkarce odbycie trasy po niektórych krajach Afryki. Bilety na wszystkie koncerty zostały szybko wyprzedane.

W roku 1983 Angelique Kidjo przeprowadziła się do Paryża. W tym samym czasie dołączyła do zespołu Pili Pili, z którym nagrała trzy doskonale przyjęte płyty. Osiem lat później odpisała kontrakt z jedną z najważniejszych wytwórni – Island Music, dla której nagrała cztery albumy: “Logozo” (1991), “Aye” (1994), “Fifa” (1996) oraz “Oremi” (1998)..

Dwie kolejne płyty Angelique Kidjo ukazały się w barwach wytwórni Columbia Records. Są nimi zainspirowana kulturą afro-brazylijską płyta “Black Ivory Soul” oraz “Oyaya!” (2004), na którym artystka oddała hołd muzyce latynoamerykańskiej oraz karaibskiej, łącząc ją z tradycyjnymi afrykańskimi gitarami.

Płyta “Dijn Dijn” wydana w 2007 r., przyniosła artystce nagrodę Grammy 2008 w kategorii Najlepszy Współczesny Album World Music. Razem z Angelique nagrywały sławy, takie jak Carlos Santana, Branford Marsalis, Manu DiBango, Cassandra Wilson,Alicia Keys, Joss Stone, Ziggy Marley i Peter Gabriel. Ostatnia płyta wydana w 2015 r. „Eve” otrzymała kolejną statuetkę Grammy.

W 1998 nagrała jedną z dwóch głównych piosenek do disneyowskiego filmu Król Lew 2 – We Are One

Artystka była jedną z głównych gwiazd ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010. Angélique Kidjo od 2002 jest ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Publiczność Ethno Jazz Festivalu miała okazję do podziwiania talentu artystki w 2011 r. Teraz, po zdobyciu kolejnej nagrody Grammy, czas na jej wielki powrót do Wrocławia!

Bilety
Sprzedaż zakończona.