EnglishEnglish
 
Zbigniew Lewandowski Standard Jazz Trio

Zbigniew Lewandowski Standard Jazz Trio

niedz., 12 kwietnia 2015, 19:00

Mleczarnia
ul. Pawła Włodkowica 5
50-072, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Agencja Echomusic Art Management oraz Klubokawiarnia Mleczarnia zapraszają na kolejny koncert z cyklu „Muzyczne Niedziele w MLE“.

12.04.2015r. o godz. 19:00 na scenie Klubu Mleczarnia we Wrocławiu wystąpi  legendarny polski perkusista jazzowy, aranżer, kompozytor, profesor  - Zbigniew Lewandowski. Motywem przewodnim koncertu będzie wiosna i związane z nią śwaitowe standardy jazzowe. Zbigniew Lewandowski zagra wspólnie z czołowymi wroclawskimi jazzmanami  Janusz Konefał – gitara, Jakub Olejnik – kontrabas. 

ZBIGNIEW LEWANDOWSKI koncertuje od ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej. Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego „Sami Swoi”, później w Big Bandzie Wrocław. W latach 73 – 76 napędzał sekcje rytmiczne wrocławskich super grup, „Spisek Sześciu” (pierwsza nagroda na Jazzie nad Odrą w 1974 roku) oraz ”Crash” (pierwsza nagroda na festiwalu jazzowym w San Sebastian 1977 roku).

Zakładał i występował w pierwszym składzie super grupy lat 80 – tych „String Connection”. W 1982 roku debiutuje jako band leader prezentując swój jazzowy septet, na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Odtąd tworzy własne projekty i zespoły od tria do septetu a stylistyka zespołów zmienia się wraz z rozwojem artystycznej orientacji leadera (akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, fusion, salsa). Występował z zespołami bluesowymi i orkiestrami rozrywkowymi takimi jak: „Alex Band” i wieloma innymi. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt w tym 10 autorskich. Ma w swoim dorobku wiele godzin muzyki teatralnej i filmowej. Jest laureatem licznych nagród zespołowych: Grand Prix dla najlepszej orkiestry tradycyjnej na festiwalu Jazz nad Odrą 1972 z zespołem „Sami Swoi”, Grand Prix dla najlepszego big bandu na festiwalu „Złota Tarka” w Warszawie w 1973 roku z Big Bandem Wrocław, Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą 74″ z zespołem „Spisek Sześciu”, dwukrotnie złoty medal i tytuły ekstraklasy europejskiej na festiwalach jazzowych w Prerov i Kromeriż z zespołami „Sami Swoi” i Big Band Wrocław. Grand Prix na festiwalu jazzowym w San Sebastian w 1977 roku z zespołem „Crash” i drugie Grand Prix na festiwalu w San Sebastian w roku 1984 z własnym kwartetem. Jest także laureatem nagród indywidualnych m.in: Super Star na festiwalu jazzowym w Moenchengladbach, tytuł najlepszego perkusisty międzynarodowego festiwalu jazzowego w San Sebastian w 1978 roku. W latach 90 – tych tworzy swoje kultowe trio „Three Generations” a także wspólnie z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem „The High Bred Jazz Trio”.

Wykładowca warsztatów muzycznych „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu, „Jawor Rock” w Jaworznie, „Blues Express” w Zakrzewie, „Hanza Jazz” w Koszalinie, Warsztatów Jazzowych w Puławach. Jest wykładowcą klasy perkusji „Wrocławskiej szkoły jazzu”.

Współpracował z leaderami polskiej sceny jazzowej: T. Stańko, Z. Namysłowski, J. Muniak, J. Śmietana, S. Kulpowicz, K. Dębski, W. Karolak, M. Urbaniak, J.P. Wróblewski, T. Szukalski oraz gwiazdami jazzu europejskiego i amerykańskiego: E. Kroner, B. Rosengren, H. Hartmann, D. Friesen, M. Vinci, M. Stern, R. Rickert, M. Russell, Mfa Kera, K. Carr, C. Johnson. W 2007 roku odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.