EnglishEnglish
 
Żywiołak

Żywiołak

czw., 29 stycznia 2015, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

ŻYWIOŁAK zagra w Starym Klasztorze!


Czołowi reprezentanci stylu heavy folk wystąpią 29 stycznia w klubie muzycznym Stary Klasztor przy. ul. Purkyniego 1.

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r. - początkowo jako duet dwóch  muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk". Niemalże cały rok 2005 tżmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwiwokalistki: Anna Piotrowska z zespołu "Goście z Nizin" i Izabela Byra z zespołu "Detonacja" (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie "Jadłodajnia Filozoficzna" 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix - Nagrod Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie.

W połowie 2013 zespół zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku roku 2014. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt "Muzyka psychodelicznej Świtezianki" oraz "Nowa Ex-Tradycja".

Aktualny skład zespołu:

Robert Jaworski
Michał Stawarz
Kamil Strzyżewski
Patrycja Zisch
Olga Rembowska

Kolejna płyta pt: "Obyczaje śmiertelne", nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie Epką "Muzyka Psychoaktywnego Stolema". Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w "Rok Kolbergowski". Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu "Pomorze" , studiowanego przez Jaworskiego "niczym Biblia". Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej, niż w innych częściach kraju. Ma to związek  ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza i idącymi za tym, częstymi "zmianami orientacji wyznaniowych" jego mieszkańców.. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60ych... A jeszcze dziś w powiecie Żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie jeszcze do XVIIIw. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza. "Tego nie dało rady odpuścić"

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety
Sprzedaż zakończona.