EnglishEnglish
 
Brave Festival 2012

Brave Festival 2012

2012-07-02 - 2012-07-07

Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Odważne głosy kobiet na Brave Festival

Znamy już tytuł i daty 8. edycji BRAVE FESTIVAL – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury.  W tym roku BRAVE odbędzie się w dniach 2-7 lipca 2012 pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet”. Zaprezentowane zostaną niezwykle wartościowe projekty z udziałem kobiet z różnych zakątków świata. Zobaczymy tradycję inicjacji seksualnej prezentowaną przez stuletnią Bi Kidude, starsze pieśniarki z Brazylii czy muzykę uchodźców z Mali. Będzie to edycja wybitnie kobieca, ale nie tylko dla kobiet.

Brave wtajemniczy widza w inny świat, w to co jest poza tym, co widzimy i co jest namacalne,  to co nie może być nazwane, ale musi być doświadczone.  -  Dla mnie Brave jest spotkaniem z ludźmi. To moment, w którym mogę zostać zainspirowana, dotknięta przez kogoś, kto robi coś niezwykle ważnego - kultywuje i pielęgnuje tradycję, uprawia sztukę. Czasami ta sztuka może być mniej lub bardziej ekscytująca, ale to ta osoba, grupa osób, jest dla mnie niezwykle ważna. To przede wszystkim ludzie jako nośniki wartości, które w obecnych czasach dotkliwie zanikają. Marzę, aby w trakcie tej edycji znalazła się przestrzeń do rozmowy między nami – kobietami, babciami a wnuczkami, matkami i córkami – mówi Anna Zubrzycki, dyrektor artystyczny Brave Festival 2012.

Kobiety które przyjadą do Wrocławia, ukażą publiczności największe tajemnice swojej kultury, pielęgnowane od wieków, ale też będące efektem ich wspólnej inicjatywy aby wesprzeć siebie nawzajem, uruchomić drzemiącą w każdej z nich siłę i energię, niezależnie od wieku i sytuacji, w której się znalazły. 

We Wrocławiu spotkamy m.in. stuletnią Bi Kidude z Zanzibaru, która wyłącznie kobiecej publiczności zaprezentuje tradycję UNYAGO - szczególną formę tradycji bębniarskiej Ngoma - inicjacji seksualnej młodych kobiet.  Zobaczymy także zespół Tartit z Mali, który zrodził się w obozie dla uchodźców w Burkina Faso, gdzie muzyka była sposobem na przetrwanie w obliczu gospodarczych, społecznych i politycznych trudności w regionie. Jego członkowie, wśród których szczególna rola przypada właśnie kobietom, wywodzący się z koczowniczego ludu Tuaregów, udowodnią, że blues pochodzi właśnie z Afryki. Festiwalowa publiczność pozna również Meninas de Sinhá z Brazylii – grupę wzajemnego wsparcia  utworzoną przez starsze, zmarginalizowane afrykańskie kobiety, którym śpiew pomaga zmagać się z przeciwnościami losu, a także kobiecy chór ludu Swanetii z wioski Udabno z Gruzji, do której społeczność ta została przesiedlona i mimo przeciwności stara się wciąż pielęgnować własne tradycje. Większość wspomnianych kobiet po raz pierwszy opuści granice swojego kraju.

Festiwalowi Brave towarzyszyć będzie 3. edycja BRAVE KIDS – międzynarodowego programu edukacyjnego. - W tym roku sprowadzimy do Polski setkę dzieciaków z 18 krajów, m.in. z Tanzanii, Zimbabwe, Izraela,  Ugandy, Kirgistanu, Chin, Gruzji , Czech, Norwegii i Niemiec – zapowiada Anastazja Korczak, dyrektor Brave Kids. Projekt dla odważnych dzieci wychodzi w tym roku poza granice Wrocławia. Równolegle do działań wrocławskich odbywać się będą bowiem warsztaty w Szczecinie, a później także w dolnośląskich Krośnicach, gdzie spotkają się wszystkie grupy młodych odważnych.

W ramach BRAVE FESTIVAL odbędzie się również 7. Przegląd Filmowy prezentujący szereg filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce kulturowo-antropologicznej. Program jak zwykle dotyczyć będzie hasła przewodniego festiwalu, a więc w tym roku powiązany będzie z kobietami oraz ich szczególną rolą i miejscem w sztuce. Po wielkim sukcesie zeszłorocznej filmowej edycji Brave, przepełnionych salach kinowych i ogromnym zainteresowaniu Przeglądem, organizatorzy szykują jeszcze więcej ciekawych filmów, dyskusji i spotkań z twórcami filmów. 

„Przeciw wypędzeniom z kultury”, hasło przewodnie festiwalu, jasno wyraża intencje jego twórców. Ocalić od zapomnienia i przywrócić dumę tym, dla których kultywowanie własnych tradycji w XXI w. staje się coraz trudniejsze.  W tym roku Brave skupi się na kobietach i w ich rytuały i tradycje będzie nas wtajemniczać, po to byśmy mogli poczuć duchową wartość wędrówki w głąb siebie i obcej kultury, wyjątkowej, bo kobiecej. 

Całkowity dochód z biletów sprzedanych podczas Brave Festival organizator przeznacza/przeznaczany jest na cele charytatywne. Jak co roku beneficjentem wydarzenia będzie organizacja pozarządowa Rokpa International niosąca pomoc dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji BRAVE FESTIVAL oraz BRAVE KIDS na stronach:

http://bravefestival.pl/
http://www.facebook.com/BraveFestival
http://bravekids.eu/ 
http://www.facebook.com/BraveKids 

Bilety
Sprzedaż zakończona.