EnglishEnglish
 
Dyjak, Machalica - Używane piosenki na dwa głosy męskie

Dyjak, Machalica - Używane piosenki na dwa głosy męskie

pt., 2 grudnia 2011, 19:00

Impart
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Piotr Machalica i Marek Dyjak - Używane piosenki na dwa głosy męskie koncert

Artystom towarzyszy zespół w składzie:
Zdzisław Kalinowski - fortepian
Jerzy Małek - trąbka
Paweł Puszczało - bas
Karol Domański - perkusja

Dwie indywidualności, dwóch artystów reprezentujących dwa różne pokolenia i różne światy. Na program koncertu składają się utwory pochodzące z różnych epok, napisane przez wielu autorów, między innymi „Desdemona”, „Żniwna dziewczyna” (W. Młynarski), „Piosenka obrazoburcza”, „Łeb róży” (J. Wołek), „Popołudnie” (J. Kofta), „Zobaczysz”, „Tango triste” (E. Stachura) oraz „Atramentowa rumba” (S. Celińska). 

Wszystkie piosenki łączy temat niełatwych, skomplikowanych spraw w relacjach  damsko-męskich.  Wspólny projekt dwóch świetnych artystów to coś więcej niż rozrywka. To opowieść dwóch dojrzałych mężczyzn, dzielących się bagażem swoich życiowych doświadczeń. Przywołują wspomnienia, nierzadko bolesne i wstydliwe.”

(Ak – kreatynywroclaw.pl)

Piotr Machalica - ur. 13 lutego 1955 w Pszczynie, polski aktor teatralny i filmowy, wykonawca piosenki aktorskiej W 1981 roku ukończył warszawską PWST. Uznanie przyniosły mu role w „Medei” Eurypidesa (1988), w reż. Zygmunta Hübnera i „Dwojgu na huśtawce” Williama Gibsona (1990) w reż. Andrzeja Wajdy. Był Alfredem w „Mężu i żonie” Aleksandra Fredry (1993), w reż. Krzysztofa Zaleskiego. Wystąpił w „Polowaniu na karaluchy” Janusza Głowackiego (1991), w reż. Laco Adamika i „Operze za trzy grosze” Brechta (1994) w reż. Krzysztofa Zaleskiego. Oba przedstawienia zostały zrealizowane w Teatrze Ateneum. Wcielił się też w rolę Gospodarza w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego (1995) w reż. Krzysztofa Nazara w Teatrze Powszechnym. Wystąpił w monodramie „Eddie E.” Denisa Lumborga (1998), w reż. Grzegorza Warchoła. Był Wierszyninem w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa (1998) w reż. Agnieszki Glińskiej.

Na ekranie zadebiutował w 1979 roku u Lecha Majewskiego w baśniowym „Rycerzu”. Grał w „Dekalogu” i „Trzech kolorach: Biały” K. Kieślowskiego, a także w filmach F. Falka, J. Kijowskiego, F. Bajona. W 1996 roku zagrał podwójną rolę w kontrowersyjnym filmie A. Żuławskiego „Szamanka”. Trzykrotnie współpracował z Markiem Koterskim – zagrał brata Adama w „Nic śmiesznego”, psychoanalityka w „Dniu świra” oraz lekarza w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Dotychczas zagrał w ponad 30 filmach.

Ponadto jest uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej. Został nagrodzony między innymi na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1986). Jako aktor śpiewający zasłynął interpretacjami piosenek Bułata Okudżawy i Georgesa Brassensa.

1 lipca 2006 roku Piotr Machalica został dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Artysta jest laureatem zespołowej nagrody pierwszego stopnia Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia aktorskie (1982 r.), otrzymał też nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego (1991).

Marek Dyjak - urodzony 18 kwietnia 1975 r. W roku 1992 zdobył papiery hydraulika. Wystarczyło kilka rzeczy, by życie było pełne i szczęśliwe. Robotnicze życie, robotnicza żona, robotnicza klitka w bloku… Zwykła, prosta egzystencja, bez dłubania w niuansach duszy i serca. Ale on chciał więcej.

Kim właściwie jest? Żulem i barowym grajkiem – jak sam o sobie mówi? Bardem, polskim Tomem Waitsem – jak chcą jego wielbiciele? Czy może najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym – jak ocenia krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska? Dyjak to Dyjak – mówią przyjaciele – facet, który pił i żył po bandzie, aż dotarł do końca drogi. On sam też tak to ocenia.

źródlo: materiały promocyjne organizatora (imrt)

Bilety
Sprzedaż zakończona.