EnglishEnglish
 
Kniaź Igor - Aleksander Borodin

Kniaź Igor - Aleksander Borodin

niedz., 20 listopada 2011, 18:00

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Kniaź Igor (Książę Igor) to słynna i zarazem jedyna opera Aleksandra Borodina (1833-1887), rosyjskiego neoromantyka. Z uwagi na skomplikowane dzieje tego niedokończonego  utworu każda inscenizacja to prawdziwe wyzwanie dla realizatorów. 

Borodin, kompozytor samouk, z wykształcenia lekarz i chemik, był jednym z najbardziej utalentowanych reprezentantów rosyjskiej szkoły narodowej XIX wieku. Obok Musorgskiego, Cui, Bałakiriewa i Rimskiego-Korsakowa współtworzył sławną grupę kompozytorów, zwaną Potężną Gromadką. Inspirowała ich rosyjska muzyka ludowa, narodowa tradycja i historia. 

W Kniaziu Igorze Borodin nawiązał do rosyjskiego eposu Słowo o pułku Igora (Słowo o wyprawie Igora), dając w swej operze barwny obraz dwunastowiecznej Rusi. Śmierć uniemożliwiła mu ukończenie operowego eposu, nad którym pracował 18 lat, mimo to do dziś Kniaź Igor z powodzeniem podbija światowe sceny teatrów operowych. Zawdzięcza to niezwykle barwnej muzyce, w której odnajdziemy m. in. tak lubiane przez publiczność Tańce połowieckie.

źródło: materiały promocyjne organizatora

Bilety
Sprzedaż zakończona.