EnglishEnglish
 
Kobieta bez cienia

Kobieta bez cienia

czw., 28 kwietnia 2011, 19:00

Opera Wrocławska
ul. Świdnicka 35
50-066, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

W dniu 16 maja 2009 r., 90 lat po wiedeńskiej prapremierze zespół Opery Wrocławskiej zrealizował polską prapremierę arcydzieła Richarda Straussa Kobieta bez cienia. Spektakl pod kierownictwem muzycznym prof. Ewy Michnik, wyreżyserował wybitny niemiecki twórca prof. Hans-Peter Lehmann, znany polskim melomanom z historycznej inscenizacji tetralogii Richarda Wagnera Pierścień Nibelunga, wystawionej przez zespół Opery Wrocławskiej w Hali Stulecia w latach 2003-2007.

Kobieta bez cienia jest bez wątpienia apogeum twórczości kompozytora. Utwór będący apologią miłości małżeńskiej i macierzyństwa, ukazuje żmudny proces oblekania się w szatę człowieczeństwa. Libretto autorstwa Hugona von Hoffmannsthala to tekst o wielowarstwowej symbolice, o intensywnym nasyceniu refleksją filozoficzną, moralną i etyczną. Austriacki poeta w charakterystyczny dla swej poezji i prozy sposób łączy elementy fantastyczne znane z przekazów baśniowych, mitologicznych i biblijnych z elementami świata realnego. Osobliwość warstwy tekstowej w dużej mierze stanowi o absolutnej niepowtarzalności tej opery symbolicznej.

Strauss i Hoffmannsthal stworzyli doskonałe dzieło zespołowe, w którym słowo jest równoprawnym partnerem dźwięków wydobywanych z partytury. Na zasadzie biegunowego przeciwieństwa Hans-Peter Lehmann zbudował swoją inscenizację. Lustrzane tafle odbijające światła i fantazyjne kostiumy tworzyły nierealność świata Keikobada, który przenikał do świata cesarskiej pary. Przeciwstawiono temu szarobury świat Farbiarza Baraka i jego żony. Reżyser zadbał o to, by akcja toczyła się płynnie i czytelnie, co w tej operze - pełnej symboliki i ciągłych zmian scen - nie jest łatwe do osiągnięcia.

źródło: materiały promocyjne organizatora (opwr)

Bilety
Sprzedaż zakończona.