EnglishEnglish
 
Laboratorium Ruchu

Laboratorium Ruchu

niedz., 9 czerwca 2013, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

TEATR CYNADA

Mężczyźni nie tańczą 

choreografia: Bożena Eltermann, Marek Kakareko
reżyseria: Bożena Eltermann
taniec: Marek Kakareko

 Jestem akcją, wszelkim przejawem działania. Donikąd się nie spieszę. Niczego nie muszę udowadniać. Akceptuję swoją niewiedzę i opuszczam błędne poglądy. Aktywny i jednocześnie nieporuszony rozumiem. To jest sposób w jaki mężczyzna wyraża się w przestrzeni - świecie, który rozpoznaje poprzez kobietę - mądrość, przejaw żeńskich właściwości.

„Cynada jest teatrem ruchu, gdyż nie ma niczego, co pozostawałoby w bezruchu" - Bożena Eltermann

Teatr Cynada założony w 1998 roku przez Bożenę Eltermann jest teatrem tańca. Swoją estetykę wywodzi z ekspresjonizmu niemieckiego i jego prekursorów Rudolfa von Labana i Mary Wigman. Teatr jest wspierany przez Fundację Grawitacja.

Bożena Eltermann - założycielka i choreograf Teatru Cynada.

W latach 1989 -1995 Eltermann była solistką Teatru Ekspresji, będącego jednym z prekursorów teatru tańca w Polsce. Przez jedenaście lat prowadziła studio w dawnej Stoczni Gdańskiej współtworząc wraz z Markiem Kakareko od początku jej powstania Kolonię Artystów.

Marek Kakareko - w 1998 nawiązuje współpracę z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro, w którym poznaje Bożenę Eltermann. Inspiracja, której doświadcza w wyniku sposobu, w jaki artystka rozumie teatr tańca jest powodem odejścia z Teatru Ekspresji i od 1999 roku rozpoczęcia wieloletniej współpracy z jej autorskim Teatrem Cynada, z którym jest związany do dziś. W tym czasie gra gościnnie w Teatrze Patrz Mi na Usta Krzysztofa Dziemaszkiewicza oraz bierze udział w produkcjach SFINKS'a, Alicji Grucy i Roberta Florczaka.

„wOkOłO“

Idea/choreografia/wykonanie: Kacper Lipiński

Muzyka: Bartłomiej Frank ; użyto również utwór zespołu- Creedence Clearwater Revival  „ Run through the jungle“ oraz Sabre Dance - Love Sculpture
Kostium: zakład krawiecki Krupa & Rzeszutko - www.kruparzeszutko.pl
Wideo/plakat: Kiali
Konsultacja artystyczna: Trajal Harrell

Projekt solowy „w O k O ł O“  :

W założeniu, jest to struktura otwarta; mimo zamkniętej koncepcji choreograficznej i reżyserskiej, podstawowe znaczenia, wydarzenia „codzienne“ odnoszące się często do uniwersalnych prawd o nas samych, społeczeństwa, świata itp. zawarte w spektaklu, mają tu charakter wymienny. Produkcja ta ma być komentarzem, dygresją związaną z tym co aktualne i codzienne,  jak „news“ w mediach zmienia się z upływem czasu, tak w  spektaklu,  w zależności od czasu i miejsca jego grania ma pojawiać się zupełnie inna forma video/muzyczna/tekstowa odnosząca się  do tego, co aktualne i warte uwagi  według subiektywnej oceny twórcy. „ Struktura choreograficzna i układ spektaklu są niezmienne , spełniają funkcje stałej ramy – niczym ekran telewizora lub komputera w których zmieniają się jedynie obrazy i dźwięki. Ideą jest dotarcie do widza i zwrócenia uwagi na konkretne problemy, tematy istniejące wokół nas … ale  pomijane często w głównym nurcie informacyjnym. "News“ jest pretekstem do analizy uniwersalnych schematów, zasad, czynów ludzkich.  Sprawy złe, dobre, niewygodne, przyjemne, małe, wielkie… wszystko co wokoło, a co nie zawsze jest „dostrzegane“.

Kacper Lipiński – tancerz, grafik, projektant, fotograf. Absolwent Wydziału Grafiki poznańskiej ASP, studiował także historię sztuki na UAM. Swoją przygodę z ruchem i ciałem rozpoczął od sztuk walki, później ukończył instruktorski kurs kwalifikacyjny. Od 2004 roku związany z Polskim Teatrem Tańca jako tancerz a także projektant.  Debiutował solem IME EKTASI, w poznańskim Starym Browarze.  Jako artysta wideo współpracował z Rafałem Urbackim, Mikołajem Mikołajczykiem, a także Ewą Wycichowską. Tworzy również w obszarze performance art. Od 2008 członek kolektywu Movements Factory, założonego przez Iwonę Pasińską i Marcina Maćkiewicza. Związany z teatrami ulicznymi jako tancerz-aktor-choreograf. Aktualnie artysta niezależny realizujący własne projekty teatralne, performatywne oraz wizualne.

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.