EnglishEnglish
 
1410 wg Jana Długosza

1410 wg Jana Długosza

sob., 21 maja 2011, 19:00

Teatr KTO
ul. Gzymsików 8
30-015, Kraków
sprzedaż zakończona
Opis

 

Spektakl 1410 jest adaptacją oryginalnego opisu Bitwy pod Grunwaldem pióra Jana Długosza. Prezentuje wszystkie polskie chorągwie w szyku bojowym, opowiada przebieg samej bitwy, wreszcie ukazuje ociekające krwią zmieszaną z winem pobojowisko.

Treścią drugą, niemniej ważną, staje się sam sposób opowiadania. Przedstawienie sięga do tradycji Średniowiecza (antynomia misterium-interludium), przenosząc je wszelako w realia współczesne. Patos historii skonfrontowany jest z plebejskim poczuciem humoru.

Szczególną atrakcją jest muzyka wykonywana "na żywo" przez trio Owczarek – Drewniany – Mazur.

"W miejscu starcia było sześć wysokich dębów, na które powłaziło i obsiadło ich gałęzie wielu ludzi - by oglądać z góry starcie oddziałów i los jednego i drugiego wojska"

 

Stowarzyszenie Teatralne Badów powstało w 2003 roku w  Badowie Górnym pod Mszczonowem, by nadać formę instytucjonalną działaniom Piotra Bikonta i grupy aktorów związanych z repertuarowymi teatrami łódzkimi, a pracujących nad kolejnymi spektaklami w malowniczym folwarku fotografika Sławomira Sierzputowskiego. 

Pierwszym przedstawieniem tego zespołu był Frank & Sztajn, następnie powstała adaptacja powieści Franciszka Rabelais'ego Gargantua i Pantagruel, następnie Architekt i Cesarz Asyrii Fernando Arrabala i Don Juan wg Topora. Scenografem wszystkich tych przedstawień jest Aleksander Janicki, stale współpracują kompozytorzy Krzysztof Knittel i Cezary Ostrowski. Wszystkie cztery spektakle gościły w przeszłości na scenie Teatru KTO.

źródło: materiały promocyjne organizatora (tkto)

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.