EnglishEnglish
 
Alvis Hermanis i Teatr Nowy z Rygi Miłość po łotewsku

Alvis Hermanis i Teatr Nowy z Rygi "Miłość po łotewsku"

sob., 15 grudnia 2012, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

 

Poznawanie ludzi poprzez anonse towarzyskie – taki był pierwotny temat przedstawienia, nad którym zespół pracował przez cały rok. Efektem pracy jest spektakl o Łotwie i Łotyszach, o samotności, o kobietach i mężczyznach. Spektakl o skrytym pragnieniu kochania i bycia kochanym, o naszych czasach, w których poznawanie ludzi jest coraz większym „luksusem”, i o cudach, które nas spotykają.

„Miłość po łotewsku” bazuje na prawdziwych historiach i fantazjach aktorów. Materiały zebrane w czasie wywiadów i spotkań – osobiste historie, listy, fotografie – posłużyły za źródło fantazji aktorów i ich pracy nad rolami. 

Miejscem akcji jest naturalnie Ryga. Kochankowie z różnych warstw społecznych i grup wiekowych spotykają się, zakochują, mówią sobie „do widzenia” i się rozstają. Obserwujemy wyimki z pięćdziesięciu biografii, dowiadujemy się wiele o Łotwie i miłosnych tęsknotach Łotyszy, a gdy spektakl dobiegnie końca, jesteśmy zdziwieni, że wszystkie postacie zagrało zaledwie pięciu aktorów.

Alvis Hermanis urodził się  w 1965 roku. Ukończył studia aktorskie na Wydziale Teatralnym Łotewskiego Konserwatorium Narodowego. W swoich przedstawieniach często gra  pojęciami, znakami, obrazami i symbolami zaczerpniętymi z kultur Wschodu i Zachodu. Od 1997 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Nowego z Rygi. Pracę reżysera łączy z zadaniami dramatopisarza, scenografa i aktora. Pracuje zarówno w Teatrze Nowym w Rydze, jak i za granicą, szczególnie w krajach niemieckojęzycznych. Do jego najsłynniejszych spektakli należą: „Eugeniusz Oniegin” (Berlin 2011), „Obłomow” (Kolonia i TN z Rygi, 2011), „Płatonow” (Wiedeń 2011), „Dziadek” (2009), „Opowiadania Szukszyna” (Teatr Narodów, Moskwa 2008), „The Sound of Silence” (produkcja spielzeit’europa/Berliner Festspiele i TN z Rygi, 2007), „Ojcowie” (Schauspielhaus Zürich, 2007), „Sonia” (2006), „Długie życie” (2003), „Rewizor” (2002). Swoje spektakle Alvis Hermanis prezentował na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Europie. Laureat licznych nagród m.in. Young Directors Project Award na festiwalu Salzburger Festspiele, IX Europejskiej Nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, Nestroy Preis, Konrad Wolf Prize, nagrody za reżyserię i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”. W 2012 roku magazyn „Du” zaliczył go do dziesięciu najważniejszych osobowości teatralnych w Europie, a festiwal Theatertreffen uznał jego przedstawienie „Płatonow” (Burgtheater Wien, 2011) za jedno z dziesięciu najlepszych przedstawień sezonu w krajach niemieckojęzycznych.

Źródło: materiały promocyjne organizatora

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.