EnglishEnglish
 
Kanzan z Renyo-sho - z dala od kwiatu lotosu

Kanzan z Renyo-sho - z dala od kwiatu lotosu
BodyConstitution

niedz., 10 kwietnia 2016, 20:30

Dworzec Świebodzki
pl. Orląt Lwowskich 20b
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Kanzan z Renyo-sho – z dala od kwiatu lotosu
Spektakl butō w wykonaniu Tomoe Shizune & Hakutobo 

Choreografia, reżyseria, kompozycje muzyczne: Tomoe Shizune
Tancerka butō: Kagaya Sanae 

Butō to współczesna sztuka sceniczna, u podstaw której leżą głęboko zakorzenione w kulturze japońskiej podejście do przyrody i światopogląd. Ekspresja fizyczna butō zasadza się na koncepcji funi, co oznacza „dwie rzeczy są jedną rzeczą”, filozofii opartej na logicznej sprzeczności. Natura i człowiek, serce i ciało, ten i tamten świat, śmierć i życie – każda z wymienionych par może być postrzegana jako jedność. Poprzez ekspresję ciała Kagaya Sanae wyraża przed publicznością piękno, radość i rytm duszy, odgrywając w spektaklu role stojącego przy drodze Buddy i dziecka olbrzyma-ludożercy. 

Zespół Tomoe Shizune & Hakutobo powstał w 1987 roku. Prowadzi go Tomoe Shizune, który odpowiada za reżyserię, choreografię, muzykę i oprawę plastyczną wszystkich spektakli zespołu. Mistrz Tomoe jest jedynym uczniem twórcy butō, Hijikaty Tatsumiego, który wiernie kontynuował, a następnie rozwinął tę formę sztuki, tworząc metodę Tomoe butō, pierwszą w Japonii wszechstronną współczesną metodę sztuki scenicznej. Zespół współpracował z artystami reprezentującymi inne gatunki, m.in. jazz, rock, muzykę klasyczną, tradycyjne sztuki japońskie, operę, wideo, sztuki piękne i taniec współczesny. Grupa tworzy m.in. spektakle eksperymentalne z wykorzystaniem multimediów i ciała aktora, łącząc narzędzia, takie jak: ekrany telewizyjne, systemy telefoniczne, Internet i technika motion capture. W ostatnich latach zespół propaguje „otwartą sztukę butō”, prezentując bezpłatne spektakle, m.in. w szkołach i ośrodkach opieki społecznej.

W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl
Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.