EnglishEnglish
 
Kiokatabira

Kiokatabira
BodyConstitution

pt., 8 kwietnia 2016, 21:30

ToTu
ul. Hubska 6
50-502, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Kiokatabira
Spektakl butō w wykonaniu Daisuke Yoshimoto 

Reżyseria, choreografia, wykonanie: Daisuke Yoshimoto
Kaligrafia: Kenryou Hara

Nic…,
które jest moim ciałem.
Prawda, groteska, ruina, chwała i nędza, głupota, godność ciała, niezdarność, pragnienie, piękno, fałsz, nieznane, ambicja, mrok, bakterie, Eros, sacrum i profanum, absurd, pełne wdzięku okrucieństwo, trzynaste pogrzebanie siebie samego, urojenie, idiota, bieg, szał, napięcie, pogrążona w bólu Tańcząca Dziewczyna, zdrada, samotność itd.
Rozpoznanie. Dusza i ciało słabną. A teraz przespacerujmy się w trumnie... Tekst jest w moim ciele.

Daisuke Yoshimoto

Daisuke Yoshimoto ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 roku. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butō, m.in. z Kazuo Ohno (jako menadżer przy „Argentynie”, 1977, i „Mojej matce”, 1981), Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai. Pierwsze przedstawienie butō „Głowa kobiety ptaka” przygotował w 1983 roku. Występował w wielu krajach, np. w Austrii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, na Ukrainie i Węgrzech, we Włoszech i USA. Wielokrotnie gościł w Polsce, prezentując swoje spektakle „Eros i Tanatos” (2004) oraz „Ruiny ciała” (2008), m.in. w Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu (na zaproszenie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego). W 1997 roku pełnił funkcję programowego konsultanta festiwalu tańca butō, którego pomysłodawcą i realizatorem był Ośrodek Grotowskiego. W 2003 roku współpracował z Teatrem ZAR w ramach projektu „Ewangelie dzieciństwa”, tańcząc w spektaklu Łazarz. W 2010 roku wspólnie z Jackiem Ostaszewskim i grupą Osjan wystąpił w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej ze spektaklem „Ruiny ciała”, a także na czterdziestolecie grupy na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W 2012 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy” zaprezentował we Wrocławiu spektakl „Kiokatabira ciała”. W 2013 roku po raz pierwszy przedstawił na wrocławskim placu Solnym akcję „Świadek” w ramach projektu „Armine, Sister”. 

W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl
Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.