EnglishEnglish
 
Daisuke Yoshimoto Kiokatabira ciała

Daisuke Yoshimoto "Kiokatabira ciała"

sob., 8 grudnia 2012, 19:00

Studio Na Grobli
ul. Na Grobli 30/32
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

"Kiokatabira" ciała jest utkana nićmi, którymi są: prawda, groteska, ruina, chwała i nędza, głupota, godność ciała, niezdarność, pragnienie, piękno, fałsz, nieznane, ambicja, mrok, bakterie, Eros, sacrum i profanum, absurd, eleganckie okrucieństwo, 13-krotne pogrzebanie Daisuke w 2012 roku, urojenie, idiota, bieg, szał, napięcie, chora tancerka księżna, godność ciała, zdrada, samotność itd.

Istotą butō jest zaproszeniem widzów do odzwierciedlenia swojego serca. Ekstremalne zwolnienie ruchu zmusza ich do zagłębienia się w nie, nie pozwalając na zatrzymanie się na powierzchni. Butō nie jest czymś, co odwołuje się do pewnej idei, czy wyraża określone emocje, nie jest także medytacją. Jednak po zakończeniu spektaklu widzom dane jest zaznać ciszy, pokoju w sercu i piękna. 

Daisuke Yoshimoto ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 roku. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butō m.in. z Kazuo Ohno (jako menadżer), Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai. Pierwsze przedstawienie butō „Głowa kobiety ptaka” przygotował w 1983 roku. Występował w wielu krajach, np. w Austrii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, na Ukrainie i Węgrzech, we Włoszech i USA. Po raz pierwszy Polskę odwiedził w 1972. W latach dziewięćdziesiątych prezentował swoje spektakle Eros i Tanatos (2004) oraz Ruiny ciała (2008) m.in. w Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu (na zaproszenie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego). W 1997 roku pełnił funkcję programowego konsultanta festiwalu tańca buto, którego pomysłodawcą i realizatorem był Ośrodek Grotowskiego. W 2004 roku współpracował z Teatrem ZAR w ramach projektu „Ewangelie dzieciństwa”, tańcząc w spektaklu „Łazarz”.

 Źródło: materiały promocyjne organizatora

Bilety
Sprzedaż zakończona.