EnglishEnglish
 
Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań

Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań

sob., 14 grudnia 2013, 19:00

Studio Na Grobli
ul. Na Grobli 30/32
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań

Studio MatejkaAktorzy: Guillaumarc Froidevaux, Zuzana Kakalíkova, Daniel Han, Magdalena Koza
Reżyseria i dramaturgia: Matej Matejka
Ruch sceniczny: Vivien Wood, Sarie Mairs Slee, Matej Matejka
Kompozycje muzyczne: Zuzana Kakalíkova, Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han
Kierownictwo muzyczne: Ditte Berkeley
Światło: Marcin Wójcik


Czy szczęście jest czymś, czego szukamy w drugiej osobie, projektując swoje marzenia, pragnienia, słabości? Życiowa podróż dwóch przedstawionych par ukazuje, jak czas nakłada na płótno związku kolejne warstwy sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Chwila szczęścia pojawia się, by za moment zniknąć. Czy ją w ogóle rozpoznaliśmy? Z „obowiązku bycia szczęśliwymi” skrywamy emocje, które nie znajdując ujścia, stają się źródłem nieporozumień. Ściągając maski, ujawniamy to, co zazwyczaj tak chętnie skrywamy – niewypowiedziane pytania, tłumione pragnienia.

Dziwne Szczęście posługuje się nowoczesnymi środkami wyrazu. Reklama, klip wideo nie zaatakują nas jednak bezpośrednio. To raczej kwestia nietypowego podejścia do opowiadania. Jest w nim miejsce na intymną atmosferę i erotyzm. Z drugiej strony egoizm, brak porozumienia z bliską osobą – zamiast do spełnienia – prowadzą do klęski, samotności. Ironia również znajduje tu swoje zastosowanie, bawi, a jednocześnie prowokuje, rozwija i łączy opowieści. W spektaklu tym, jak w lustrze, możemy się przyjrzeć samym sobie. I nie będzie to krzywe zwierciadło. Wyjdziemy piękniejsi!

Zalążkiem projektu było laboratorium teatru fizycznego prowadzone przez Studio Matejka. Podczas badań w Instytucie Grotowskiego członkowie Studia prowadzili poszukiwania w zakresie treningu i ćwiczeń fizycznych, opierając się na tematach i obrazach, które ich zainspirowały (poezją i prozą, np.: Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Fleischera, Yehudy Amichaiego, Pascala Brucknera i Milana Kundery). Materiał twórczy został następnie przekształcony w fizyczne partytury: solowe i wykonywane w duecie, które podlegały nieustannej dekonstrukcji i rekonstrukcji pod kierunkiem Mateja Matejki i współpracujących ze Studiem gości, m.in. Sarie Mairs Slee (Salford University), Cécile Da Costy (SpitFire, Farma v jeskyni), Milana Kozanka (Artyci Dance Company) i Vivien Wood (DV8). Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się „fizycznie” na scenie. Materiał został przetworzony w pracę w toku (work in progress) zatytułowaną Everything I Don’t Remember About Meeting You, której premiera odbyła się w 2012 roku na festiwalu KioSK w ośrodku Stanica Žilina-Záriečie na Słowacji. Spektakl miał polską premierę 14 lutego 2013 roku w Instytucie Grotowskiego w ramach „Monosytuacji”, cyklu małych form teatralnych.

Człowiek nigdy nie może wiedzieć, czego ma chcieć, ponieważ dane jest mu tylko jedno życie i nie może go w żaden sposób porównać ze swymi poprzednimi życiami ani skorygować w następnych [...] Człowiek przeżywa wszystko po raz pierwszy i bez przygotowania. To tak, jakby aktor grał przedstawienie bez żadnej próby. Cóż może być warte życie, jeśli pierwsza próba już jest życiem ostatecznym? Dlatego życie zawsze przypomina szkic. [...] Einmal ist keinmal [...] Jeśli człowiek ma prawo tylko do jednego życia, to jakby nie żył w ogóle.

Milan Kundera: Nieznośna lekkość bytu, przełożyła Agnieszka Holland


Studio Matejka
 to laboratorium teatru fizycznego prowadzące badania w zakresie technik performansu XXI wieku. W jego pracy można dostrzec połączenie teatru tańca z teatrem dramatycznym, technikami treningowymi, ekspresji indywidualnej z rezonansem grupowym. Studio Matejka traktuje te metody jako punkt wyjścia do poszukiwań pedagogicznych i twórczych, tworząc mapę odkryć, które włącza do powstającej pracy. Tworzy spektakle, które wymykają się podziałom na gatunki. Zespół Studia Matejka to ośmiu aktorów z siedmiu krajów, a jego liderem jest Matej Matejka – Słowak mieszkający od dwunastu lat w Polsce, aktor Teatru ZAR. Ze Studiem współpracują artyści i pedagodzy z całego świata, m.in. Vivien Wood z DV8, Milan Kozanek z Artyci Dance Company, Sarie Mairs Slee z Salford University. 

Źródło: Organizator wydarzenia

Bilety: 20 zł

Bilety
Sprzedaż zakończona.