EnglishEnglish
 
Anhelli. Wołanie - Breslau 1945

Anhelli. Wołanie / Breslau 1945
II Sezon Mistrzów "Świat miejscem prawdy"

czw., 8 października 2015, 19:00

Dworzec Świebodzki
pl. Orląt Lwowskich 20b
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Anhelli. Wołanie / Breslau 1945

Spektakl Teatru ZAR
W ramach II Sezonu Mistrzów „Świat miejscem prawdy” organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

„Przyszli wygnańce na Ziemię Sybirską i obrawszy miejsce szerokie, zbudowali dom drewniany…”
Juliusz Słowacki: Anhelli

Spektakl, będący hołdem dla autora „Anhellego” oraz wspomnieniem jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu przez Aleksandrię, Kair i Damaszek, dedykujemy Wrocławiowi oraz wszystkim tym, którzy przybyli tu po drugiej wojnie światowej. Podobnie jak w październiku 2011 roku w ruinach kościoła San Augustino w Belchite koło Saragossy, mieście noszącym ślady hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939), „Anhelli” wybrzmi we Wrocławiu w szczególnym kontekście. Zaprezentowany zostanie na Dworcu Świebodzkim, gdzie siedemdziesiąt lat temu ludzie z Ziem Wschodnich, zmuszeni do opuszczenia domów, wysiadali z pociągów, by zamieszkać w obcym, zniszczonym mieście, które z czasem uczynili swoim.

Spektakl „Anhelli. Wołanie”, który powstawał w czasie naszych wędrówek po Europie, zbudowany jest z fragmentów liturgii korsykańskiej, greckiej, sardyńskiej oraz hymnów rosyjskiego prawosławia. Najsilniejszym tworzącym go akordem pozostaje jednak cisza, którą wpisaliśmy w brzmienie ruin kościoła San Augustino w Belchite wbrew zniszczeniu, które go dotknęło, na przekór historii. Na Dworzec Świebodzki przychodzimy przekonani, że teatr – jak kolumna dźwięków – pozwoli nam stworzyć oś pomiędzy przeszłością a czasem obecnym.
Jarosław Fret

Anhelli: Matej Matejka
Ellenai/Eloe: Ditte Berkeley/Kamila Klamut
oraz Przemysław Błaszczak, Alessandro Curti, Jean François Favreau, Aleksandra Kotecka, Jarosław Fret, Ewa Pasikowska, Tomasz Wierzbowski
Prowadzenie projektu: Jarosław Fret
Realizacja świateł: Maciej Mądry
Polska premiera: 15 kwietnia 2010
Czas trwania: 60 min.

Bilety
Sprzedaż zakończona.