EnglishEnglish
 
Ja, Feuerbach - monodram Zdzisława Kuźniara

Ja, Feuerbach - monodram Zdzisława Kuźniara

pon., 7 października 2013, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

„Ja, Feuerbach”

Monodram Zdzisława Kuźniara 

 

Jak człowiek nadwrażliwy ma znaleźć swoje miejsce w okrutnym i bezlitosnym świecie? Feuerbach to strumień ognia. Olbrzymia siła, która zdolna jest do stworzenia, ale jednocześnie może być źródłem zniszczenia. Aktor Feuerbach – człowiek, który za bezwarunkową miłość do teatru zapłacił destrukcją osobowości. Nie uznaje kompromisów. 

Dąży do wyżyn sztuki, do pierwotnej i ostatecznej czystości umysłu. Na początku było słowo... To stan łaski, a jeśli raz się go osiągnęło nie można o tym zapomnieć. Twarda rzeczywistość nie będzie już taka sama. Wracając do niej, nie można liczyć na zrozumienie ze strony ludzi, którym marzenia są obce.

Feuerbach. Bosko-diabelski strumień ognia. Godność i wrażliwość to jego siła. Czy wystarczy, aby człowiek mógł znieść każde upokorzenie?... Maria Ekert


AKTOR: Zdzisław Kuźniar
AUTOR: Tankred Dorst
PRZEKŁAD: Jacek St. Buras

PREMIERA: 27 lutego 1993
Czas trwania: 60’

 

Zdzisław Kuźniar – aktor teatralny i filmowy, w teatrze zadebiutował w 1955 roku, na scenie Teatru Dramatycznego w Poznaniu. Przez pięćdziesiąt sezonów grał w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, następnie we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Współpracował m.in. z Andrzejem Witkowskim, Helmutem Kajzarem, Kazimierzem Braunem, Jerzym Jarockim, Krystyną Meissner, Piotrem Cieplakiem, Janem Klatą. Zagrał ponad dziewięćdziesiąt ról teatralnych na scenach Poznania, Gdańska i Wrocławia. W ostatnich latach występował w Balladynie, Trans-Atlantyku w Teatrze Współczesnym oraz Ziemi obiecanej i Sprawie Dantona w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy scenicznej otrzymał nagrodę Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Wrocławia „Bene merentibus” (dobrze zasłużonym). Odegrał ponad sto czterdzieści ról filmowych. Współpracował z takimi reżyserami jak: Stanisław Lenartowicz, Andrzej Wajda, Janusz Kondratiuk, Waldemar Krzystek, Radosław Piwowarski, Juliusz Machulski. Zagrał m.in. w Wilczych echach, Jak rozpętałem II wojnę światową, Ziemi obiecanej, Va banque. Występował również w serialach telewizyjnych. 

Bilety
Sprzedaż zakończona.