EnglishEnglish
 
Kalina - monodram Katarzyny Figury

Kalina - monodram Katarzyny Figury

wt., 10 grudnia 2013, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Kolejna propozycja z repertuaru Teatru Polonia Krystyny Jandy w Imparcie! 

KALINA

Reżyseria: Małgorzata Głuchowska
Scenariusz: Małgorzata Głuchowska, Justyna Lipko-Konieczna
Światło: Małgorzata Głuchowska, Ewa Machnio
Emisja głosu, przygotowanie wokalne: Agnieszka Borowiec
Projekcje: Marceli Gawryś
Producent wykonawczy i asystentka reżysera: Ewa Ratkowska
Występuje: Katarzyna Figura

*

Kalina Jędrusik miała wielki talent aktorski i charyzmatyczną osobowość. Mimo to, bardziej komentowano jej urodę, seksapil i życie prywatne niż wyraziste kreacje aktorskie. Emocjonowano się jej związkiem ze Stanisławem Dygatem, a w pamięci pozostał głównie jej aksamitny głos, talia osy, obfity biust i rozmarzony uśmiech Joanny z „Lekarstwa na miłość”. Uwielbiana i nienawidzona od samych początków swej kariery, na starość żyła w samotności, otoczona ciszą i swoimi najwierniejszymi przyjaciółmi - kotami, które, jako astmatyczkę, doprowadziły w końcu do jej przedwczesnej śmierci.

O tej niejednoznacznej ikonie popkultury i seksapilu ze sceny opowiada inna ikona – Katarzyna Figura. Jest to intymna opowieść o dojrzewaniu – artystki, kobiety, legendy.

„Kalina” to projekt wymyślony i realizowany niemal w całości przez kobiety. Spektakl reżyseruje Małgorzata Głuchowska, współautorka scenariusza wraz z Justyną Lipko-Konieczną, zaś w postać charyzmatycznej aktorki wcieliła się Katarzyna Figura.

Reżyserka Małgorzata Głuchowska uznała, że jedyną osobą mogącą wcielić się w postać Kaliny Jędrusik jest równie kontrowersyjna ikona polskiego kina i teatru – Katarzyna Figura. Jest między Kaliną Jędrusik i Katarzyną Figurą fascynujące podobieństwo: postrzeganie tych znakomitych i wyrazistych aktorek w głównej mierze przez pryzmat ciała i seksualności niesłusznie przyćmiewa ich dokonania zawodowe – wyjaśnia Głuchowska.

Wszyscy wiedzą, że Jędrusik śpiewała w Kabarecie Starszych Panów „Bo we mnie jest seks” i to naznaczyło ją do końca kariery, a nie – tak jak sobie tego życzyła jako profesjonalistka i artystka – jej fascynujące i głębokie role - mówi odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Figura.

Jaką cenę płaci kobieta za niekonwencjonalność, wyrazistą osobowość, bycie postacią publiczną, legendą, już za życia? Gdzie przebiega cienka granica między tym, co prywatne, a tym, co staje się publiczne i oceniane? Na te, i nie tylko te, pytania stara się odpowiedzieć spektakl, którego premiera odbyła się pod koniec czerwca w warszawskim Teatrze Polonia.

Na scenie usłyszymy też piosenki, z których słynęła Kalina i które do dziś wspominamy. 

Źródło: organizator wydarzenia

Bilety:
110zł - kategoria I
90zł - kategoria II
75zł - kategoria III 
Bilety
Sprzedaż zakończona.