EnglishEnglish
 
Kwitka-newista

Kwitka-newista

niedz., 22 czerwca 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Kwitka-newista 

Koncert na głos i wykonawcę Natalii Połowynki
 

Reżyseria dźwięku i wykonanie: Natalia Połowynka
Pomysł i reżyseria: Sierhij Kowałewycz

Czas trwania: 75’

 

Pracujesz, aby podziękować swojej ziemi, swojej rodzinie, samemu sobie… / Sierhij Kowałewycz

Wiekie wody nie ugaszą miłości… / Pieśń nad Pieśniami

Kobieta przywołuje swoje życie. Przypominając je, przygląda się mu. 

Woda czasu obmywa cię i unosi w zapomnienie całe twoje życie – miłość, śmierć, wiarę... Co pozostaje? Tylko głos... Głos, który nie może być podzielony na duchowy, ludowy, świecki. On istnieje w człowieku jako całość. Tak samo jak człowiek ma jedno serce.

Forma muzyczna (koncert w częściach):

I Wysławianie (pieśni liturgiczne, kantata)
II Zaślubiny (ludowe pieśni)
III Wychwalanie (romanse)
Koda Arka (kantata Powódź) 

 

Pieśni wiatru i nieba [...] 

Te pieśni zaśpiewał mi wiatr;
pieśni modlitwy, pieśni losu,
pieśni-płacze, pieśni-święta,
wiatr śpiewał mi moje życie. [...] 

Dziewczyna, kobieta-anioł, biała gołębica. […] 

Są pieśni bólu,
a ból jest rzeką czasu, która Cię obmywa,
niosąc ku niewiadomemu.
Wszystko twoje – życie, miłość, śmierć, los.
[...] Czas pozostawia tylko brzeg,
korytem rzeki jest głos,
który w pełni istnieje w tobie.

Dla kogo śpiewamy
samotne pieśni, które słyszą
tylko wysokie jaskinie i niebieskie niebo?

[…] Jeśli stoisz nad mogiłą, wdychasz granicę.
Śpiewaj do granic serca,
a wtedy rozpłyną się różnice
pomiędzy tobą
a ludźmi z przeszłości,
między światem twoim i ich.
Zobaczysz esencję świata, jego spokój. [...]

Sierhij Kowałewycz

Natalia Połowynka jest śpiewaczką, aktorką, pedagogiem, dyrektorką Ośrodka Teatralnego „Słowo i Głos” we Lwowie. Studiowała we Lwowskim Państwowym Konwersatorium im. Mykoły Łysenki i odbyła staż w Workcenter of Jerzy Grotowski w Pontederze we Włoszech. Posługując się teatralnymi i muzycznymi środkami wyrazu, tworzy unikalne terytorium rozwoju pieśni jako życia, kategorii duchowej. Prezentuje śpiew tradycyjny we wszystkich odmianach: tradycyjne pieśni ukraińskie, pieśni religijne, psalmy oraz klasyczne romanse. Wykonuje muzykę kompozytorów współczesnych oraz współczesną muzykę improwizacyjną. Jest także autorką unikalnej metody pracy z głosem. W latach 1988–2007 była główną aktorką i dyrektorką muzyczną Teatru im. Łesia Kurbasa we Lwowie. Od 1996 roku współpracuje z reżyserem Serhijem Kowałewyczem, z którym w 2003 roku założyła we Lwowie Ośrodek Poszukiwań Artystycznych „Majsternia Pisni”. Od 2008 roku jest solistką i pedagogiem męskiego chóru Dudaryk. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego, Państwowym Chórem Męskim im. Lwa Rzewuckiego w Kijowie, Uniwersytetem Kolumbii oraz Uniwersytetem Walijskim. Jest laureatką międzynarodowych festiwali muzycznych i teatralnych oraz Państwowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki. 

 

Sierhij Kowałewycz jest reżyserem i metodologiem teatru muzyczno-dramatycznego, pedagogiem. Prowadzi badania zasad ucieleśniania się tradycji we współczesnej kulturze i teatrze oraz staże i warsztaty skupiające się na podstawowym geście („rytuale zerowym”) – słowu i głosie jako głównych pojęciach języka aktorskiego i teatralnego. Jest autorem szeregu metod pracy z tekstem dramatycznym, głosem i pieśnią oraz kilku tekstów metodologicznych i artystycznych, a także reżyserem antropologiczno-artystycznych filmów dokumentalnych. Wraz z Natalią Połowynką założył we Lwowie Ośrodek Poszukiwań Artystycznych „Majsternia Pisni”, którego jest dyrektorem i metodologiem. Współpracował z Instytutem Grotowskiego (2006–2011). Jest pomysłodawcą i liderem Międzynarodowych Poszukiwań Artystycznych „Pieśń nad Pieśniami” (2006–2013). Od 2012 współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym „Słowo i Głos” jako reżyser i metodolog.

Pokaz spektaklu w ramach obchodów Święta Wrocławia

Źródło: Organizator wydarzenia

Bilety: 15 zł

Bilety
Sprzedaż zakończona.