EnglishEnglish
 
Moja Bośnia

Moja Bośnia

pon., 14 grudnia 2015, 19:00

Studio Na Grobli
ul. Na Grobli 30/32
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Moja Bośnia

Spektakl Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii Jacka Głomba

Moja Bośnia opowiada o dziejach polskich reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w okolicach Bolesławca. Kanwą spektaklu są nie tylko ich opowieści o życiu w Bośni, powrocie do Polski, lecz także o emocjach i wydarzeniach związanych z wojną bałkańską w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Bohaterów balladowej historii, w której fragmenty tragiczne i wzruszające przeplatane są scenami komicznymi, oglądamy w latach II wojny światowej, w ówczesnych sytuacjach bratobójczych walk (serbskich czetników, chorwackich ustaszy i domobrańców, komunistycznych partyzantów Tity), bezpośrednio po wojnie jako nowych gospodarzy polskich Ziem Zachodnich, a także podczas serbskiego oblężenia i kilkuletniego ostrzału Sarajewa w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia.  

Nacjonalizmy, wojny, zbrodnie, uchodźcy… I zawsze ta sama obojętność cywilizowanych Europejczyków pokryta pełnymi hipokryzji słowami o wsparciu, potępieniu sprawców i współczuciu dla ofiar, czego świadkami byliśmy niedawno na Ukrainie. Zdumiewające, jak regularnie ten cykl się powtarza. Nie tylko w Bośni, gdzie sytuacja nadal jest napięta i grozi wojenną powtórką.

Katarzyna Knychalska

 

Tekst: Katarzyna Knychalska
Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
Muzyka: LAUTARI TRIO w składzie Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak/Paweł Paluch
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Aktorzy: Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jan Kochanowski, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński, Grzegorz Wojdon
Premiera: 12 września 2014 w Teatrze Starym w Bolesławcu
Produkcja: Fundacja Teatr Nie-Taki we Wrocławiu
Współpraca: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.