EnglishEnglish
 
Smak ciszy

Smak ciszy
Monosytuacje 2 – cykl małych form teatralnych

niedz., 9 lutego 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Smak ciszy 

Spektakl Ireny Tomažin 

Spektakl w języku angielskim

Koncept, reżyseria i wykonanie: Irena Tomažin
Dramaturgia: Barbara Korun
Opracowanie muzyczne: Aldo Ivančič
Światło i obsługa techniczna: Igor Remeta
Kostiumy: Tina Pavlović
Wideo: Sabina Đogić
Dźwięk: Andrej Kocan, Jure Vlahovič
Producent wykonawczy: Barbara Hribar
Produkcja: Emanat
Koprodukcja: Cankarjev dom, Maska
Premiera: Lublana, 7 grudnia 2012
Czas trwania: 45 minut

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Ireną Tomažin połączone z pokazem filmu Meeting with Natalka Polovynka.

W swoim najnowszym projekcie Irena Tomažin ponownie posługuje się głosem i ciałem, podejmując temat tradycji, dziedzictwa oraz statusu głosów i obrazów, które ludzki głos, jako nośnik tradycji ustnej, przenosi z pokolenia na pokolenie.

Cennym materiałem, wykorzystanym przy pracy nad spektaklem, były sfilmowane, w 2011 roku, przez Irenę Tomažin, Sabinę Đogić i Andreja Kocana spotkania z wybranymi interpretatorami/autorami i wykonawcami muzyki tradycyjnej, m.in.: Ljobą Jenče, Hermanem Bogdanem i Boštjanem Naratem (Słowenia), Natalią Połowynką (Ukraina) oraz Svetlaną Spajić (Serbia).

Czasem zdarza się, że piękno pieśni wprowadza mnie w stan swoistego zamętu… jakby gromadziło się we mnie gorące powietrze... Powietrze, które wydaje w mojej piersi pomruki, dławi mnie, aż eksploduję, a potem wydostaje się na zewnątrz, w dal, w ciszę. A czasem udaje mi się zapiszczeć, bardzo cicho. Bardzo cicho i bardzo krótko... / Irena Tomažin

Irena Tomažin jest tancerką i śpiewaczką, doktorantką filozofii. Stworzyła pięć spektakli i współpracowała z wieloma słoweńskimi reżyserami, choreografami i muzykami. Wykształcenie w dziedzinie tańca i głosu zdobywała w Teatrze Tańca w Lublanie oraz jako uczestniczka programów „Laboratorij” (EN-KNA), „Agon” (EMANAT), zajęć na temat współczesnych sztuk performatywnych („Maska Ljubljana”), a także warsztatów i seminariów w Słowenii i za granicą. W 2004 roku otrzymała stypendium w ramach programu „Dance Web”, organizowanego przez festiwal ImPulzTanz, a w roku 2007 brała udział w szkole letniej „Techniki źródłowe – źródła technik” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Jest autorką iT, spektaklu na głosy i dyktafony, który zaprezentowała na wielu festiwalach w Słowenii i za granicą. Współpracowała z Bast Kolektiv Aldo Ivančiča przy nagrywaniu albumu Retinal Circus oraz z wieloma innymi muzykami. Bierze udział w eksperymentalnych warsztatach muzyki improwizowanej Tomaža Groma i prowadzi warsztaty głosowe. Jej spektakle Caprice i Caprice (Re)lapsed zostały uhonorowane nagrodą Złotego Ptaka przyznawaną przez Akademię Nauk Humanistycznych w Słowenii.

Spektakl i film zrealizowano w ramach projektu „Co-Voicings” we współpracy z Emanat Institute w Słowenii.

Partnerzy: Cankarjev dom, Maska Wsparcie finansowe: Ministerstwo Edukacji, Nauki, Kultury i Sportu, Urząd Miejski m. Lublany oraz Europejska Fundacja Kultury.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Źródło: Organizator wydarzenia
Fot.: Nada Zgank 

Bilety: 15 zł

Bilety
Sprzedaż zakończona.