EnglishEnglish
 
un esempio

un esempio
Monosytuacje - cykl małych form teatralnych

sob., 9 marca 2013, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Spektakl un esempio powstał na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Błogosławiona, święta. W symbolicznie nakreślonej warstwie fabularnej nastoletnia Marianna, wielokrotnie zgwałcona przez żołnierzy, być może odpowiadając na apel papieża, decyduje się urodzić dziecko gwałtu. Dla Kościoła staje się „kandydatką” na świętą. Opowiadając historię Marianny i jej relacji z instytucją Kościoła, luźno wcielając się w biorące w tym dramacie udział postaci, staramy się przedstawić własne przemyślenia na temat pierwotnej samotności człowieka i intymności cierpienia. 

Un esempio, czyli „przykład”, to dzieło ani modne, ani łatwe w odbiorze. Posługujemy się chłodnym, hermetycznym, wręcz nieżyciowym językiem Kościoła. W ubogiej przestrzeni sceny wypowiadamy się poprzez ruch, tekst i poetyczny przedmiot. Nie komentujemy wylewnie swoich postaci, nie oceniamy ich problemu wprost – dopiero subtelne relacje między poszczególnymi scenami i utrzymana w osobistym tonie puenta rzucają światło na to, o czym tak naprawdę jest ta sceniczna wypowiedź.

Zespół. W przedstawieniu wykorzystano teksty Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Franza Kafki, Jaana Krossa, św. Pawła i członków zespołu. 

WYSTĘPUJĄ: Ewa Stołowska, Andrzej Stróż
ŚWIATŁA: Andrzej Szomszor

Premiera: 13 czerwca 2007 
Czas trwania: 50’

Ewa Stołowska – urodziła się w 1982 roku. Absolwentka kulturoznawstwa i filologii angielskiej. W teatrze niebopiekło od 2005 roku. Instruktorka w Pracowni Teatru i Tańca Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Operatorka kamery i montażystka-samouk, autorka reportaży, teledysków, etiud filmowych. Pracowała jako dziennikarka, tłumacz i korektor. Członkini Fundacji Kultura w Toruniu i buddyjskiego Stowarzyszenia Przebudzeni z Wrocławia.

Andrzej Stróż – urodził się w 1955 roku. Chemik, pracuje jako specjalista ds. gospodarowania odpadami w Dziale Ochrony Środowiska w Zakładach Chemicznych ZACHEM SA. Teatralny samouk. Wieloletni dyrektor artystyczny odbywającego się w latach 1991–2000 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego OFF PREZENTACJE TEATRALNE w Bydgoszczy. Były członek nieistniejącego Trzeciego Teatru w Drodze. Założyciel teatru niebopiekło. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE. 

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz

Bilety
Sprzedaż zakończona.