EnglishEnglish
 
Obietnica Poranka

Obietnica Poranka

pon., 20 października 2014, 19:00

Impart
Sala Teatralna
ul. Mazowiecka 17
50-412, Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

OBIETNICA PORANKA 

Romain Gary 

_______________________________________________________________________ 

Adaptacja Ewa i Maciej Wojtyszko 

Przekład Jerzy Pański 

Reżyseria Maciej Wojtyszko 

Muzyka Irina Błochina 

Scenografia Urszula Bartos-Gęsikowska 

Obsada Anna Seniuk i Grzegorz Małecki 

 

Anna Seniuk i Grzegorz Małecki razem na scenie w spektaklu „Obietnica poranka” . 

Świetni aktorzy w sztuce na podstawie niezwykłej autobiografii Romaina Gary’ego. 

Opowieść o nadopiekuńczej miłości, napisana z delikatnością, ciepłem i subtelną ironią. 

_______________________________________________________________________ 

„Obietnica poranka” to jedna z najbardziej wzruszających i pięknych książek poświęconych matce jakie kiedykolwiek zostały napisane. To subtelna opowieść o kobiecie wielkiego serca i niezwykłych przymiotów charakteru, chociaż niepozbawionej wad i śmiesznostek, zdecydowanej zrobić wszystko aby osiągnąć cel jaki sobie postawiła w życiu. Jej syn będzie kiedyś wielkim bohaterem, generałem, wspaniałym francuskim pisarzem i ambasadorem Francji. Dla niego ona była wszystkim co miał, jego największym skarbem, ale też i przekleństwem. Przez całe swoje życie będzie się starał sprostać jej marzeniom, zrealizować plany jakie przed nim nakreśliła, zdążyć przed jej śmiercią, aby zobaczyła, że życie, które mu poświęciła nie poszło na marne… 

Nasze przedstawienie to przyjemność podwójna: jedna wynika ze śledzenie losów bohaterów, druga z oglądania świetnych aktorów. Spektakl przygotowany w związku z jubileuszem 45-lecia pracy artystycznej Anny Seniuk.

OBIETNICA PORANKA 

Prapremiera 19.06.2013 Nowy Sącz 

Romain Gary 

właśc. Romain Kacew, znany również pod pseudonimem Émile Ajar. Urodził się 8 maja 1914 w Wilnie, zmarł 2 grudnia 1980 roku w Paryżu. Francuski pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, dyplomata. Studiował prawo w Aix-de-Provance i w Paryżu. Gdy wybuchła II wojna światowa wstąpił do francuskich sił zbrojnych, w których po ukończeniu oficerskiej szkoły lotniczej służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Był między innymi konsulem generalnym Francji w Los Angeles, pełnił misje dyplomatyczne w Szwajcarii, Boliwii i Bułgarii. Zadebiutował w 1945 roku powieścią „Edukacja europejska”. Jest jedynym autorem, który dwukrotnie otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourta, w 1956 za „Korzenie nieba” i w 1975 roku za „Życie przed sobą” , wydaną pod pseudonimem Émile Ajar. „Obietnica poranka” („La promesse de l’aube”) została opublikowana w 1960 roku i zaliczana jest do jednej z piękniejszych opowieści o matce i synowskiej miłości. 

_______________________________________________________________________ 

Anna Seniuk 

aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964 – 70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in. „Lalka”, „Europa, Europa”, „Bilet powrotny”, „Panny z Wilka”, „Konopielka” i w serialach telewizyjnych „Czarne chmury”, „Czterdziestolatek”, „Egzamin z życia”. Jest laureatką licznych nagród aktorskich m.in. otrzymała tytuł „Ulubiona Aktorka Krakowa”, dwukrotnie „Złoty Ekran”. Za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową „Balladyna” wg. Juliusza Słowackiego, „Nie-Boską Symfonię” na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy wszystko z muzyką Macieja Małeckiego. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Wielki Splendor” i „Złotym Mikrofonem”. 

W roku 2007 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru i Złoty Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (2011 r.). Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. 

_______________________________________________________________________ 

Grzegorz Małecki 

aktor teatralny, filmowy, dubbingowy. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2000 roku czołowy aktor w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, na deskach którego zagrał kilkadziesiąt przedstawień. Jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród aktorskich, m.in. Feliksy warszawskie, nagroda im. C. K. Norwida, Paszporty Polityki. Laureat Feliksa Warszawskiego w 2010 r., w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Współpracuje z Teatrem Telewizji i Polskiego Radia. Jako lektor nagrał blisko setkę słuchowisk OBIETNICA PORANKA 

Prapremiera 19.06.2013 Nowy Sącz 

 

radiowych. Udziela głosu w reklamach radiowych i telewizyjnych, w audiobookach i bajkach dla dzieci. Na swoim koncie ma liczne role serialowe, m.in. „M jak miłość”, „Egzamin z życia”, „Prsoto w serce”, „Barwy szczęścia” oraz filmowe, m.in. „Lejdis”, „Och Karol 2”, „Wałęsa”. Ambasador kampanii społecznych „Słuchaj ze smakiem” oraz „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”. 

_______________________________________________________________________ 

Maciej Wojtyszko 

reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci. Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako prozaik zadebiutował w 1966 roku. Autor kilku książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Bromba i inni”, „Synetza”, „Antycyponek”. Wykładowca w warszawskiej PWST, w latach 1990-93 i 1999-2002 dziekan Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Reżyser ponad stu widowisk teatralnych realizowanych w najznamienitszych zespołach w całej Polsce. Laureat wielu nagród, reżyser „nieśmiertelnych hitów” jak „Shirley Valentine” czy eksperymentów teatralnych jak „Tamara”. Laureat Orderu Uśmiechu. 

_______________________________________________________________________ 

Urszula Bartos-Gęsikowska 

aktorka i scenograf. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2002) oraz Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako scenograf debiutowała w 2005 roku spektaklem „Swidrygajłow” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Janusza Gajosa w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Współpracowała z Teatrem Powszechnym, Ateneum, MTM Operetka w Warszawie oraz Wielkim, Studyjnym i Nowym w Łodzi, z wybitnymi artystami, Jerzym Jarockim, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem. 

_______________________________________________________________________ 

Irina Błochina 

pochodzi z Izmaila na Ukrainie, gdzie swoją edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na fortepianie. Kształciła się w Odessie, a następnie w Narodowej Muzycznej Akademii Ukrainy w Kijowie, gdzie ukończyła kompozycję. W ramach stypendium artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy zrealizowała projekt cyklu utworów na chór dziecięcy a capella. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi na studiach podyplomowych: Muzyka filmowa, komputerowa i twórczość audiowizualna. 

_______________________________________________________________________

Źródło: organizator wydarzenia
Bilety
Sprzedaż zakończona.