EnglishEnglish
 
Itsi Bitsi

Itsi Bitsi
ODIN Festival

pt., 5 września 2014, 20:00

sprzedaż zakończona
Opis

Itsi Bitsi

Spektakl Iben Nagel Rasmussen, Kaia Bredholta i Jana Fersleva w ramach Odin Festival organizowanego przez Instytut Grotowskiego. W języku angielskim.


Aktorzy: Iben Nagel Rasmussen, Jan Ferslev i Kai Bredholt
Tekst: Iben Nagel Rasmussen
Montaż tekstu i reżyseria: Eugenio Barba
Adaptacja muzyczna: Jan Ferslev i Kai Bredholt
Produkcja: Nordisk Teaterlaboratorium, Teatro Potlach, ze wsparciem Teaterrådet

Czas trwania: 60 min.

Odin Teatret dziękuje Klausowi Tamsowi za pomoc przy wykonaniu masek oraz Tomowi Nagel Rasmussenowi za pieśń, Herunder aften.

Aktorka opowiada o latach poprzedzających jej przybycie do Odin Teatret, latach podróży autostopem dookoła świata, o muzyce i poezji, o politycznym radykalizmie i narkotykach. To jej własna opowieść, o Eriku Skaløe (pierwszym poecie śpiewającym beat po duńsku; popełnił samobójstwo w Indiach w 1968 roku) i o ich pokoleniu.

W Itsi Bitsi wplecione też zostały niektóre fragmenty wcześniejszych spektakli aktorki, nie w formie cytatów i przykładów, ale odkrywanych metafor: niema Kattrin z Popiołów Brechta, wędrowny szaman z Przyjdź! A nasz będzie dzień, Trickster z Talabota.

Kai Bredholt urodził się w 1960 roku w Kopenhadze (Dania). Terminował jako szkutnik. Zadebiutował jako muzyk folkowy, grając na ulicach i w popularnych klubach. Jego wykształcenie obejmuje szerokie studia europejskiej, a w szczególności duńskiej, muzyki tradycyjnej i folkowej. Dołączył do zespołu Odin Teatret w 1990 roku, początkowo jako muzyk/kompozytor, następnie jako aktor i organizator/reżyser barterów i transformansów (teatralizacji środowisk społecznych). Współpracuje z grupami na całym świecie, reżyserując spektakle uliczne. Tworzył widowiska cyrkowe, w których występowali aktorzy, zwierzęta domowe, rolnicy ze swoimi zwierzętami, tancerze baletowi na traktorach itp. Jako klaun Van Gakk występuje dla dzieci, zarówno sam, jak i wraz z innymi klaunami z Danii i z zagranicy. Współpracuje z lokalnym klubem taekwondo, tancerzami ludowymi i pasterzem, kreując sytuacje teatralne, oraz z architektem Antonem Ryslinge, tworząc przestrzenie dla teatru plenerowego m.in. z brył lodu lub bel siana. Od 1992 roku jest członkiem zespołu Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA).

Jan Ferslev urodził się w 1949 roku w Kopenhadze (Dania). Jest muzykiem, kompozytorem, aktorem i nauczycielem. Grał i komponował rocka, jazz, muzykę latynoską i klasyczną. Uczestniczył w sesjach nagraniowych jako gitarzysta i skomponował muzykę do wielu spektakli. Zanim w 1987 roku dołączył do zespołu Odin Teatret, pracował jako aktor zarówno w teatrze zawodowym, jak i niezależnym. Jest członkiem Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA). Prowadząc warsztaty, skupia się na zagadnieniu scenicznej obecności muzyka i aktora. W ramach Holstebro Festuge organizuje kabaret, w którym biorą udział muzycy z Holstebro i z zagranicy. Jest jednym z inicjatorów orkiestry Odins Husorkester, która występuje w Holstebro i okolicach, grając tango oraz utwory duńskie i latynoamerykańskie.

Iben Nagel Rasmussen urodziła się w 1945 roku w Kopenhadze (Dania). Jest aktorką, reżyserką, nauczycielką i pisarką. Była pierwszą aktorką, która dołączyła do Odin Teatret po przyjeździe do Holstebro. W roku 1983, pracując jednocześnie w Odin Teatret, założyła międzynarodową grupę Farfa, która wypracowała własny trening oraz przygotowała kilka spektakli. Od 1989 roku Iben prowadzi „The Bridge of Winds” (Most wiatrów) – projekt, w ramach którego aktorzy z Ameryki Południowej i Europy wymieniają się co roku doświadczeniami i tworzą spektakle. W 1999 roku powstała grupa New Winds, działająca na tych samych zasadach, ale złożona z aktorów młodego pokolenia. W 1986 roku na festiwalu BITEF w Belgradzie została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki, a 1991 w Danii Nagrodą Nadziei (Håbets Pris). Jej doświadczenia zawodowe opisane są w książce The Actor’s Way pod redakcją Erika Exe Christoffersena oraz w filmie dokumentalnym Claudia Volobertiego The Transparent Body. Napisała dwie książki: Brev til en veninde (List do przyjaciółki) i Den blinde hest (Ślepy koń; wydanie włoskie: Il cavallo cieco), publikowała na łamach czasopism „Teatro e Stori” i „The Open Page”. Gra w spektaklu Księga Estery, do którego napisała scenariusz i który wyreżyserowała. Wystąpiła jako jedyna aktorka w filmie Torgeira Wethala Postać w bieli.

Źródło: Instytut Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.