EnglishEnglish
 
SERCE Cisza wieloboku

SERCE Cisza wieloboku

2016-02-09 - 2016-02-18

Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

Dla F. – Maria Bohdziewicz
Mamie – Grzegorz Ziółkowski

Przedstawienie SERCE Cisza wieloboku poświęcone zostało problemowi rozpoznania swej tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy podważone zostaje człowieczeństwo. Jest gestem współczucia wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm i ideologię, jak miało to miejsce w przypadku Meriam Ibrahim, skazanej na publiczną chłostę i śmierć przez powieszenie za sprzeniewierzenie się dominującej religii.

Na spektakl na motywach dramatu Wajdi Mouwada Pogorzelisko składają się dwie części: Zgliszcza – Suita. Myśląc o zwierzętach ze zbombardowanego zoo i Al-Atlal – Ruiny. Pamiętając o historii Meriam Ibrahim… Pierwsza z nich, preludium, dedykowana jest wszystkim zwierzętom, które padły ofiarą ludzkiej głupoty i próżności i stanowi pomost między spektaklem TAZM Milczenie światła a drugą „komorą” SERCA – Al-Atlal – Ruiny. TAZM i SERCE składają się na Dwugłos O CISZY.

Reżyseria, dramaturgia muzyczna, scenografia, światła: Grzegorz Ziółkowski

Tekst: Grzegorz Ziółkowski, na motywach dramatu Pogorzelisko Wajdi Mouawada (przeł. Tomasz Swoboda; z uwzględnieniem angielskiego przekładu Lindy Gaboriau), z fragmentem wiersza Al-Atlal (Ruiny) i cytatem z Pod wulkanem Malcolma Lowry’ego (przeł. Krystyna Tarnowska), a także fragmentami tekstów piosenek The Logical Song zespołu Supertramp (autorzy tekstu: Richard Davies, Roger Hodgson) i Silence is Sexy Einstürzende Neubauten. Tekst wypracowany został w dużym stopniu na próbach PRACOWNI || ROSA.

Występują: Maria Bohdziewicz (Meriam, Akuszerka, Przewodniczka, Dozorczyni, Kobieta); Maria Kapała (współpraca aktorska; Bliźniaczka, Matka, Babka), Maciej Zakrzewski (Bliźniak, Ukochany-Ojciec, Nihad), Grzegorz Ziółkowski (Notariusz)

Pomoc techniczna: Marta Pautrzak

Fragmenty muzyczne:
Zgliszcza – Suita: Valgeir Sigurðsson – płyta Architecture of Loss: Guard Down, The Crumbling, Between Monuments, World Without Ground, Guardian at the Door, Big Reveal

Al-Atlal – Ruiny: Hildur Guðnadóttir – płyta Without Sinking: Elevation, Unveiled; Supertramp The Logical Song (remix); Hanna Kulenty A Cradle Song; Einstürzende Neubauten Silence Is Sexy

Premiera: 20 lutego 2015
Premiera wrocławska: 8 lutego 2016

UWAGA: Spektakl TAZM i SERCE prezentowane kolejno w dniach 16–17 lutego składają się na Dwugłos O CISZY.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety
Sprzedaż zakończona.