EnglishEnglish
 
Theodoros Terzopoulos Mauzer

Theodoros Terzopoulos "Mauzer"

sob., 20 października 2012, 20:00

Studio Na Grobli
ul. Na Grobli 30/32
Wrocław
sprzedaż zakończona
Opis

 

Akcja „Mauzera” toczy się podczas rosyjskiej wojny domowej między bolszewikami a zwolennikami cara. Utwór przedstawia nietypową rozprawę, której głównymi bohaterami są A i B – kaci na usługach rewolucji, która ostatecznie obraca się przeciwko nim – zostają zobowiązani do złożenia przeprosin przed dworem-chórem i skazani na karę śmierci. Müller w swym utworze podkreśla prymitywną przemoc. 

Pierwszą wersję przedstawienia „Mauzer” Thedoros Terzopoulos przygotował z zespołem Teatru Attis w Atenach w 2009 roku. Polska wersja spektaklu powstała w ramach programu „Masters in Residence” realizowanego przez Instytut Grotowskiego.

Theodoros Terzopoulos urodził się w wiosce Makrygialos w północnej Grecji. Studiował aktorstwo w Atenach. W latach 1972–1976 pracował jako asystent reżysera w Berliner Ensemble. Założyciel Teatru Attis, twórca idei Światowej Olimpiady Teatralnej i dyrektor artystyczny pięciu jej edycji. W 2008 roku koordynował prace nad programem kulturalnym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Reżyseruje gościnnie i prowadzi warsztaty w teatrach na Wschodzie i Zachodzie. Reżyserował tragedie Ajschylosa, Sofoklesa, Eurypidesa, sztuki najwybitniejszych współczesnych pisarzy europejskich, m.in. Brechta, Lorki, Müllera, Becketta, oraz współczesnych pisarzy greckich. Wielokrotnie podróżował z przedstawieniami Teatru Attis po Grecji i po świecie. Do najsłynniejszych jego spektakli należą: „Bachantki” i „Medea” Eurypidesa, „Persowie” Ajschylosa oraz  „Król Edyp” Sofoklesa oraz inscenizacje tekstów Heinera Müllera, „Kwartet”, „Materiały do Medei”. W 2009 roku, w ramach I edycji festiwalu „Świat miejscem prawdy” zaprezentował we Wrocławiu spektakl „Ajaks. Szaleństwo”.

Źródło: materiały promocyjne organizatora

 

Bilety
Sprzedaż zakończona.