EnglishEnglish
 
Wyjścia

Wyjścia

pt., 22 lutego 2013, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Reżim opresji nie jest sprawą wyłącznie polityczną, nie jest sprawą tylko tych, którzy zajmowali wyraźne stanowisko, to sprawa intymnej ludzkiej obecności, sprawa wielu tych, którzy nigdy nie pisnęli słówka lub tych, którzy w zasadzie nie mieli nic do powiedzenia, chcieli jedynie wyjść z tej sytuacji. 

„Wyjścia” to projekt teatralny inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa, spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu. Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii. 

Projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego, jest pierwszym krokiem do dalszych poszukiwań antropologicznych i muzycznych związanych z tradycyjną kulturą Rumunii. 

REŻYSERIA: Jerzy Welter
WYKONANIE: Aleksandra Kugacz

Aleksandra Kugacz ukończyła filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktorka związana z teatrem Studio Czyczkowy. Uczestniczyła m.in. w programie stażowym Teatru ZAR, uczestniczyła w pierwszym etapie pracy Seminarium badawczego technik aktorskich Anatolija Wasiljewa w ramach programu „Masters in Residence”. 

Wspólnie z Jerzym Welterem przygotowała monodram Watt wg prozy Samuela Becketta oraz prowadziła warsztaty teatralne Sztuka dialogu w ramach projektów artystycznych i społecznych, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Ukrainie.

Jerzy Welter – teatrolog, reżyser, założyciel teatru Studio Czyczkowy. Podróżujący ze swymi spektaklami po Polsce, Rosji, Ukrainie i Francji. W roku 2003 reżyserował Tango Sławomira Mrożka w teatrze U Mosta w Permie (Rosja). Reżyserował także spektakle w teatrach niezależnych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. 

Zdjęcie: Wydział Muzyki, Universitatea de Vest din Timisoara, fot. Aleksandra Kugacz
Czas trwania: 45’ 

Bilety
Sprzedaż zakończona.