EnglishEnglish
 
Wyjścia

Wyjścia

śr., 25 czerwca 2014, 19:00

sprzedaż zakończona
Opis

Wyjścia

Spektakl Aleksandry Kugacz 


Wykonanie: Aleksandra Kugacz
Reżyseria: Jerzy Welter
Premiera: 22 lutego 2013, Instytut Grotowskiego

Czas trwania: 50’

 

Nieustannie nasuwało mi się porównanie między małą wsią o przejrzystych strukturach a państwem. Również państwo nie pytało, dlaczego i w co człowiek wierzył. Nie obstawało przy wierze w swoją ideologię, żądało jedynie obnoszenia pozoru za cenę każdego nieszczęścia. / Herta Müller, Głód i jedwab 

Reżim opresji nie jest sprawą wyłącznie polityczną, nie jest sprawą tylko tych, którzy zajmowali wyraźne stanowisko, to sprawa intymnej ludzkiej obecności, sprawa wielu tych, którzy nigdy nie pisnęli słówka lub tych, którzy w zasadzie nie mieli nic do powiedzenia, chcieli jedynie wyjść z tej sytuacji.

Wyjścia to spektakl inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu. Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii.

Projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego jest pierwszym krokiem do dalszych poszukiwań antropologicznych i muzycznych związanych z tradycyjną kulturą Rumunii.

Spektakl został nagrodzony I nagrodą na festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” w Rzeszowie (październik 2013).

Aleksandra Kugacz ukończyła filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktorka związana z teatrem Studio Czyczkowy. Uczestniczyła m.in. w programie stażowym Teatru ZAR, a także w pierwszym etapie pracy seminarium badawczego technik aktorskich Anatolija Wasiljewa w ramach programu „Masters in Residence”. Wspólnie z Jerzym Welterem przygotowała monodram Watt według prozy Samuela Becketta oraz prowadziła warsztaty teatralne Sztuka dialogu w ramach projektów artystycznych i społecznych, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i na Ukrainie.

Jerzy Welter jest teatrologiem, reżyserem, założycielem teatru Studio Czyczkowy, podróżującym ze swoimi spektaklami po Polsce, Rosji, Ukrainie i Francji. W 2003 roku reżyserował Tango Sławomira Mrożka w teatrze U Mosta w Permie (Rosja). Reżyserował także spektakle w teatrach niezależnych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Pokaz spektaklu w ramach obchodów Święta Wrocławia

Źródło: Organizator wydarzenia

Bilety: 15 zł

Bilety
Sprzedaż zakończona.